Erdoğan İslam halifeliğine mi hazırlanıyor?

Bir süredir özellikle öne çıkartılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan "İslam halifesi" çıkartma çabalarına yabancı seslerden de katkı gelmeye başladı.

Erdoğan İslam halifeliğine mi hazırlanıyor?

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, “Erdoğan bir İslam lideridir. Bu nedenle Türkiye bizim teşekkürümüzden daha büyük.” dedi.

Bir süredir özellikle öne çıkartılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “İslam halifesi” çıkartma çabalarına yabancı seslerden de katkı gelmeye başladı.

İslam dünyasının “sorunlarına” karşı Türkiye’nin tavrına ilişkin reklam kampanyasının bir parçası olarak düzenlenen ve 3 gün sürecek olan ‘Teşekkürler Türkiye’ festivalinin açılış programı Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Erdoğan’dan halife çıkartmak için sıraya girdiler

Festivalin “Türkiye ve Ümmetin Sorunları” konulu bölümüne Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hamas lideri Halid Meşal, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Genel Başkanı Yusuf el-Karadavi, Suriye’de terörist çetelerin temsilcisi Ahmet Tamo ve AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Mülteciler üzerinden Erdoğan şovuna çevrilen açılış programında İslam dünyasına Erdoğan’ın liderliği önerildi.

Türkiye tek güvenli limanmış

Festivalde konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Varsınlar Suriye’de katile katil dediğimiz için bizi kınasınlar, varsınlar dünya 5’ten büyük dediğimiz için bizi sevmesinler. Bize ümmetin yetimleri ve mazlumları yeter” diye konuştu.

Akdoğan’dan sonra konuşan Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi ise, Türkiye’nin Müslümanların sığındığı tek güvenli liman olduğunu iddia ederek, “Türkiye bütün mazlumların sığınağı oldu. Mısır’dan Filistin’den, Suriye’den ölümden kaçan mültecileri aldı. Türkiye eskiden beri hep İslam’a hizmet etti. Biz Türkiye’ye sadece son dönem için değil, tüm tarih boyunca İslam’a yaptığı hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye, tüm İslam âleminin güç bulduğu yer oldu. Mülteciler için sığınılacak en güzel liman oldu” dedi.

Hamas liderinden de güzelleme

Türkiye’nin Müslümanlara her olayda açık ve olumlu bir tavır takındığını belirten Hamas Lideri Halid Meşal ise yaptığı konuşmada, “Ümmetin geçtiği zor dönemde sağa sola baktığımda en güzel ve en mükemmel tavırlar Türkiye’den çıkıyor. Mültecilerin hikâyesi çok açık ve nettir. Büyük devletler mültecileri kabul edemediği halde, Türkiye kabul ediyor ve misafir ediyor. Bizi kandırmak isteyen bazı güçler 11 kişi mülteci olarak kabul ediyorlar ve ondan bir tarih yazmak istiyorlar. Bizi kandıramazlar. Biz biliyoruz, kimin ne yaptığı bellidir” dedi.