Kılıçdaroğlu: Erdoğan BM'de konuşurken utandım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin MYK toplantısına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan BM'de konuşurken utandım

CHP lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya ilişkin “Erdoğan konuşurken utandım. Dünya liderlerine mi yoksa muhtarlara mı konuşuyor, belli değil” ifadelerini kullandı.

CHP Merkez Yürütme Kurulu Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda MYK üyelerinin, TSK’nın operasyon sırasında cihatçı Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket etmesinin ‘kabul edilemez’ olduğu görüşünde birleştikleri öğrenildi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel‘in haberine göre  Kılıçdaroğlu MYK’da şöyle konuştu:

“Silahla yapılamayan KHK’yle yapılıyor”

15 Temmuz’da herkes demokrasiyi savundu. Darbe püskürtüldü ama demokrasi geriye gidiyor. Darbecilerin silahla yapamadığını bunlar KHK’lerle yapıyor.

“FETÖ ile mücadele edenler cezalandırılıyor”

FETÖ’nün güçlenmesinin nedeni eğitimdir. FETÖ ile mücadele eden Eğitim-Sen’den 11 bin 500 öğretmen terörle işbirliği yaptığı bahanesiyle ihraç edildi. Madem öyleydi, daha önce atsaydın neden tuttun. Eğitim-Sen’le mücadele edersen, darbeyle mücadele edemezsin.

“Erdoğan’ı görünce utandım”

BM toplantısında Tayyip Erdoğan konuşurken bir yurttaş olarak, ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak utandım. Dünya liderlerine mi yoksa muhtarlara mı konuşuyor, belli değil. FETÖ’nün anlatıldığı bir toplantı oldu. FETÖ’yü dünyaya tanıttı, meşhur etti. FETÖ 20 yıl uğraşsa Cumhurbaşkanı’nın yaptığını yapamazdı. Cumhurbaşkanı konuşmasında, dünya liderlerini uyarıp önlem almaya davet etti. Diğer ülkeler senin gibi şuursuz mu, devletin bütün kurumlarını teslim etsinler. O ülkelerde demokrasi var, laiklik var.

“Boş koltuklara konuştu”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, BM’de boş koltuklara konuşmaz. BM’de boş koltuklara konuşması, dünyada saygınlığının kalmadığı anlamına gelir. Bu da hepimizi üzer. Türkiye aciz duruma düştü.

Öngel’in haberine göre, göre; Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın ortaya attığı “yedek milletvekilliği”ne ilişkin olarak, “Zarf atıyor tartıştırıyor, kamuoyunda tartışılıyor. Bunların hiçbir kıymeti harbiyesi yok” yorumu yaparken, Adil Öksüz’le ilgili olarak da “Adil Öksüz’ün kim olduğunu hükümet biliyor” dedi.