AKP'li Belediye Başkanı kendi binasına kaçak kat çıkmış

Zonguldak İdare Mahkemesi, Filyos'ta AKP'li Belediye Başkanı Ömer Ünal'ın da ortak olduğu şirkete ait olan ve plaj üzerine inşa edilen apartman hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

AKP'li Belediye Başkanı kendi binasına kaçak kat çıkmış

Zonguldak İdare Mahkemesi, Filyos’ta AKP’li Belediye Başkanı Ömer Ünal’ın da ortak olduğu şirkete ait olan ve plaj üzerine inşa edilen apartman hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sözcü’den Can Özçelik’in haberine göre; Zonguldak İdare Mahkemesi, Filyos’ta AKP’li Belediye Başkanı Ömer Ünal’ın da ortak olduğu şirkete ait olan ve plaj üzerine inşa edilen apartman hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal,  daha önce sahil şeridi üzerinde kumsala yapılan ve otel olarak kullanılan apartmanın kendisinin ortak olduğu şirkete ait olduğunu belirtmiş ve binanın imara açık olan alana yapıldığını söylemişti.

Fakat Zonguldak İdare Mahkemesi farklı bir karar verdi. Apartmanın yapımına ilişkin açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme, Filyos plajı üzerine yapılan apartmana ilişkin bilirkişi incelemesi talep etti.

Bilirkişi raporunda daha önce 4 kata kadar kısmi yapılaşma izni verildiğini fakat 6 katlı binanın bu izne aykırı olduğunu vurguladı.

Bilirkişi raporunda “Binanın 1992 yılında verilen 4 katlı kısmi yapılaşma iznini basamak yapılarak daha da artırılması kamu ve toplum yararına uygun olmadığı gibi şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırılık oluşturduğu ve kıyı alanının kullanımında olumsuzluk yaratacığı kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bilirkişi raporundan sonra karar veren Zonguldak İdare Mahkemesi, binanın altı katlı yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, dava sonuna kadar yürütmeyi durdurma kararı verdi.