Beyaz Baretliler'in kurucusunun ölümünde dikkat çeken detay

Evinin yakınlarında ölü bulunan eski İngiliz askeri istihbarat subayının ev işlerine yardım eden Gül Fayzullaeva, casusun ölmeden önce gergin olduğunu söyledi.

Beyaz Baretliler'in kurucusunun ölümünde dikkat çeken detay

El Kaide bağlantılı Beyaz Miğferler’in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in Büyükada’da kullandığı köşkte ev işlerine yardım eden Gül Fayzullaeva, ilk kez konuştu.

İngiliz Daily Mail’de yer alan habere göre; Fayzulleva, Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler’in kurucularından olduğu belirtilen Mesurier’in hafta sonunu köşkte geçirdiğini ve yüksek tansiyon nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Kirasının aylık 1000 sterlin (yaklaşık 7 bin 500 Türk lirası) olduğunun belirtildiği köşkten İngiliz gazetesine konuşan Fayzullaeva, “James cumartesi günü kendinde değildi. Bir şeylere ilişkin gergin ve stresliydi” dedi.

Fayzullaeva, “Onu neyin endişendirdiğini söyleyemem fakat kendini iyi hissetmediğini söyledi ve o akşam yemek yemedi. Tansiyonu ölçtüm, 16’ya 12’ydi. Kaygılandı ve hastaneye gitti. İğne yaptılar, hap verdiler ve o gece daha sonra eve döndü” ifadelerini kullandı.

Eski İngiliz ajanı James Gustaf Edward Le Mesurier, İstanbul’da ofis olarak da kullandığı evinin önünde 11 Kasım Pazartesi günü ölü bulunmuştu.

“UYKU SORUNU YAŞIYORDU”

Gece 23.00 sularında sigara içmek için dışarı çıktığını anlatan Fayzullaeva, “Yatak odasının camına baktım ve uyuduklarını gördüm, çünkü ışıkları kapalıydı” dedi.

Özbek asıllı Fayzullaeva, “Sonraki sabah normal olarak İstanbul’a döndüler. Bu, onları son görüşüm oldu” ifadelerini kullandı.

Mesurier, eşi Emma Winberg (39) ve iki çocuklarıyla birlikte köşkte yaşadığı belirtilen Fayzullaeva, Mesurier’in son zamanlarda uyku sorunu yaşadığını anlattı.