Erdoğan, Hande Fırat'ın o telefonunu müzeye koydu

Hande Fırat'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Erdoğan'la canlı yayın bağlantısı kurduğu telefonu müzeye konuldu.

Erdoğan, Hande Fırat'ın o telefonunu müzeye koydu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası girişinde, bin 500 metrekarelik alana inşa edilen “Hafıza 15 Temmuz Müzesi”nin açılışını yaptı.

Müzenin açılış töreninde Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat da yer aldı. Erdoğan, darbe girişimi gecesi televizyonda Facetime üzerinden canlı yayına bağlandığı görüşmeyi gerçekleştirdiği telefonu müzede hazırlanan yerine yerleştirdi.

Hande Fırat’la müze içerisinde bir süre sohbet eden Erdoğan daha sonra Fırat’tan aldığı telefonu özel olarak hazırlanan bölmeye koydu.

“YOK ‘TERÖR ÖRGÜTLERİ’ BAĞLADI, YOK ‘FACETİME ÖĞRETİLDİ’…”

Hande Fırat daha sonra şu açıklamaları yaptı:

“Mutlaka gezsinler müzeyi. Özellikle üst katta şehitlerimizin ayakkabıları var. İnanılmaz duygu verici ve etkileyici. O gece vatandaşlarımızın nasıl kenetlendiğini, nasıl bir arada durduğunu net gösteriyor. İnsanları öldüren bombaları da, helikopterlerden atılan mermileri de oradan görüyorsunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘telefonu sakla’ demişti. 3 yıldır saklıyoruz. O gece bir terör örgütünün kalkışmasıydı bu. Gazeteci olarak görevimizi yaptık. Çığlık atan ağlayan muhabirimiz de oldu. Milletimiz vatanına sahip çıktı. Ben 45 yaşındayım, 80 ve 15 Temmuz darbelerini gördüm. Çocuklarımız bunları yaşamasın. Aldığımız her son dakikanın her şeyi belli. RTÜK kayıtlarından da görebilirler. İşimizi yaptık. Dolayısıyla işimizi yaparken insanların öldürüldüğü bombaların atıldığı görüldü. Benim için çok duygusal bir an.

Telefonu konuştuk. ‘Nasıl bunu buraya koyacağız. Bir tane daha telefon vardı’ dedi. Karşı taraftaki telefonun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefonu olduğunu öğrendim. Onu da diğer telefonun yanına koydu kendileri. Duygusal bir andı. O gece herkes ne yaşadığını biliyor. Biz o gece çok korktuk. O gecenin kahramanları Türk milletidir. Herkes kendi ülkesine vatanına geleceğine sahip çıktı. Allah onlardan razı olsun. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Kahraman milletimiz.

Hala ‘terör örgütü mensupları üzerinden bağlantı kuruldu’, yok ‘Facetime öğretildi’. Bunlar çok büyük yalandır. Allah yukarıda bizler ne yaşadığımızı biliyoruz”