'Erler general olabilecek' söylemi askerliğe özendirme amaçlıymış!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başta olmak üzere hükümetin yeni askerlik sistemini getirirken sık sık kullandığı, "Erler general olabilecek" söyleminin yalnızca askerliğe özendirme amaçlı olduğu ortaya çıktı.

'Erler general olabilecek' söylemi askerliğe özendirme amaçlıymış!

AKP’nin askerlik yasa önerisinin TBMM Milli Savunma Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında CHP’li Mehmet Ali Çelebi’nin ilköğretim mezunu olan bir erin general olup olamayacağını sorusuna Milli Savunma Bakan Yardımcı Şuay Alpay, “Olmaz” yanıtını verdi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ilkokul ve lise mezunlarının general olmasının mümkün olmadığını belirterek, bu söylemin “sistem içerisine giren personelin nitelik kazanması, kriterleri sağlaması, eğitimini tamamlaması halinde o noktaya ulaşabileceğini özendirici bir yaklaşım” olarak ortaya konduğunu söyledi.

Bunun üzerine Çelebi, “Zaten 20 yaşında başlayan bir kişi mevcut düzende orgeneral olamıyor, yaş haddine takılıyor” dedi.