IŞİD'in istihbaratçısı sınırdan 'gazeteci' olarak alınmış

Şüphelilerden Muhammed Al A.'nın ülkeye 'gazeteci' olarak alındığı; topladığı istihbaratı ise terör örgütüne aktardığı öne sürüldü.

IŞİD'in istihbaratçısı sınırdan 'gazeteci' olarak alınmış

Adana’da cihatçı terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda 4 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden Muhammed Al A.’nın ülkeye ‘gazeteci’ olarak alındığı; topladığı istihbaratı ise terör örgütüne aktardığı öne sürüldü.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasında, cihatçı terör örgütü IŞİD’in sözde istihbaratçısı ve militanı olduğu öne sürülen 5 şüphelinin Adana’da faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

Şüphelilerin belirlenen adreslerine özel harekat polislerinin desteğiyle 1 Temmuz sabahı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, Halid El Ö., Humeydi El A., Muhammed Al A. ve İmad Ajil İ. gözaltına alınırken; 1 şüphelinin de yakalanması için çalışma başlatıldı.

Sorgulanmak üzere emniyete götürülen şüphelilerden Muhammed Al A.’nın, IŞİD’in dağılma sürecinde Cezayir’e kaçtığı, ardından da da kaçak yollarla ‘gazeteci’ gibi Türkiye’ye girdiği tespit edildi. Muhammed Al A.’nın, Türkiye ile ilgili topladığı istihbaratları terör örgütüne aktardığı öne sürüldü.

Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Muhammed Al A. ve İmad Ajil İ., savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra sınır dışı edildi. Halid El Ö., yurt dışına çıkış yasağı getirilerek, ev hapsine çarptırıldı. Humeydi El A. ise yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.