İsrail'de Netanyahu'ya büyük ekonomi protestosu

"Covid-19'dan korkmuyoruz. Korkarım ki Netanyahu ve bağlantısız hükümetimiz bizi öldürecek. İnsanlar açlıktan ölüyor"

İsrail'de Netanyahu'ya büyük ekonomi protestosu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yeni tip koronavirüs salgınından etkilenen sektörlere yeterli yardımı yapmadığı gerekçesiyle Tel Aviv’de protesto gösterileri düzenlendi.

Tel Aviv’de Rabin Meydanı’nı dolduran eylemcilere sık sık koronavirüs hatırlatması yapılarak; ‘sosyal mesafeye’ dikkat etmeleri için anonslar yapıldı.

Salgın nedeniyle İsrail’de işsizlik oranı yüzde 25’e kadar çıkarken, hükümet karşıtı protestolar da giderek artıyordu.

Protestoculardan bazıları, Başbakan Netanyahu’yu kastederek üzerinde “suç başbakanı” yazılı maskeler taktı; eylemde “Netanyahu evine dön” sloganları da atıldı.

Turizm, ulaşım ve hizmet gibi salgından en fazla etkilenen sektörlerde çalışanlar tarafından organize edilen gösteride, muhalifet de dahil olmak üzere hiçbir siyasi parti yetkilisi eylemlere davet edilmedi.

Protestoyu düzenleyen gruplar adına yapılan konuşmalarda, salgından etkilenen sektörlere yardım programlarının uygulanmasındaki başarısızlığın sorumlusunun Netanyahu hükümeti olduğu dile getirilirken, mali yardım paketlerinin değiştirilmesi çağrısı yapıldı.

İsrailli oyuncu Guy Loel, salgın nedeniyle çalıştığı tiyatronun kapandığını dile getirerek, “Covid-19’dan korkmuyoruz. Korkarım ki Netanyahu ve bağlantısız hükümetimiz bizi öldürecek. İnsanlar açlıktan ölüyor” diye tepki gösterdi.

NETANYAHU’NUN VAATLERİ

Netanyahu, 9 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, serbest meslek sahiplerine, en geç bir hafta içinde en fazla 7 bin 500 şekele (15 bin Türk Lirası) kadar maddi yardım yapılacağını açıklamıştı.

İsrail Başbakanı, ayrıca küçük işletmelere iki ayda bir 6 bin şekel (12 bin Türk Lirası), büyük işletmelere ise çalıştırdıkları işçi sayısına göre toplamda 500 bin şekel (1 milyon Türk Lirası) kadar ödeme yapılacağı sözünü vermişti.

Vaka sayılarındaki sert yükseliş nedeniyle İsrail yönetimi, 6 Temmuz’da aralarında spor salonları ve gece kulüplerinin de yer aldığı mekanların yeniden kapatılması kararı almıştı. Sinagog ve lokantalara da 20 kişi sınırlandırılması getirilmişti.