Komünistlerden Odatv operasyonuna tepki

"Odatv emekçileri derhal serbest bırakılmalı, uygulanan sansür kaldırılmalıdır!"

Komünistlerden Odatv operasyonuna tepki

Odatv’nin Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç, sitede yer alan, Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubu ile ilgili haber nedeniyle saatlerce gözaltında tutulmuş; çıkarıldıkları 4. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmışlardı.

Ardından yayın yönetmeni Barış Pehlivan da ifadeye çağrılmıştı. Aynı haber gerekçe gösterilerek ifadesi alınan Pehlivan da tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilmiş ve tutuklanmıştı.

Siteye ise erişim yasağı devam ediyor.

Konuya dair “Odatv emekçileri serbest bırakılmalı, sansür kaldırılmalıdır” başlıklı açıklama yayımlayan Türkiye Komünist Hareketi (TKH), hukukun ayaklar altına alındığına dikkat çekti.

Açıklamada “Odatv haber portalına erişim engeli ve genel yayın yönetmeni Barış Pehlivan, haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanmasının altındaki asıl neden, harami düzenine ile istibdat rejimine karşı muhalefetin susturulması ve topluma gözdağı verilmesidir.” ifadelerine yer verildi.

TKH’den yapılan açıklama şöyle:

“Odatv haber portalına erişim engeli ve çalışanlarının tutuklanması, hukukun ayaklar altına alındığını gösterdiği gibi hukukun bir kez daha AKP eliyle siyasal bir araç haline dönüştüğünü de gözler önüne sermiştir.

Açıktır ki, Türkiye kamuoyu bu yöntemi FETÖ kumpas davalarından da çok yakından tanımaktadır. Hukuk, iktidarda bulunan AKP’nin ve sermaye devletinin siyasi egemenliği altına alınmıştır. Odatv’ye yönelik bu operasyon, hukuki bir dava olmaktan daha çok siyasi bir susturma aracıdır!

Odatv haber portalına erişim engeli ve genel yayın yönetmeni Barış Pehlivan, haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanmasının altındaki asıl neden, harami düzenine ile istibdat rejimine karşı muhalefetin susturulması ve topluma gözdağı verilmesidir. Halkın gerçekleri görmesinden duyulan korku, AKP’nin acziyetini ortaya koyarken, “demokrasi” söyleminin birer palavradan ve “askeri vesayet” söyleminin bir yalandan ibaret olduğunu da somut olarak göstermiştir.

Bugün AKP iktidarı, baskı ve zulümle ayakta kalmaktadır! Bu uygulama 12 Eylül askeri cunta uygulamasından farksızdır!

Ülkemizi Amerikancı ve mezhepçi dış politikayla tehlikeyi atanlar, bu ülkenin yurtseverlerini ise haksız, hukuksuz ve gayrı-meşru bir biçimde hapse atmaktadırlar.

Odatv’nin susturulması, ülkemizin yurtseverlerinin, ilericilerinin, Cumhuriyetçilerinin ve emekten yana güçlerin susturulması girişimidir!

Ama biliyoruz ki halkımız boyun eğmeyecektir!

Odatv emekçileri derhal serbest bırakılmalı, uygulanan sansür kaldırılmalıdır!

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, emekçi halkımızı, ilericileri, Cumhuriyetçileri ve yurtseverleri bu haksızlığa karşı dur demeye, seslerini yükseltmeye çağırıyor!”