TKH: AKP’den sağlıklı eğitim ve öğretim beklenmesin!

TKH, yayımladığı açıklamasında, "Bugün okullarımız pandemi tehlikesi altında açılmakta, başta gençlerimiz olmak üzere eğitim emekçilerimiz büyük bir riskle karşı karşıya bırakılmaktadır!" ifadelerine yer verdi.

TKH: AKP’den sağlıklı eğitim ve öğretim beklenmesin!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), tarafından pandemi koşullarında bugün başlatılan yüz yüze eğitime dair bir açıklama yapıldı.

TKH’nin açıklamasında, “Bundan 10 yıl önce başlatılan ve Fatih projesi olarak bilinen, her öğrenciye tablet verileceğini vaaz edenlerin, bugün internet olanağına bile sahip olmayan milyonlarca öğrenci gerçeği karşısında susmaları nasıl açıklanacaktır? Fatih Projesi’nin başarısızlığının hesabını vermeyenler bugün uzaktan eğitim adı altında halkımızı kandırmaktadırlar!” denildi.

TKH tarafından yayımlanan, “AKP’den sağlıklı eğitim ve öğretim beklenmesin!” başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

Yaklaşık 7 aydır ülkemizde süren pandemi, AKP’nin halk düşmanı ve sermaye yanlısı politikaları yüzünden kontrol altına alınamamış, bugün okulların açılmasıyla birlikte büyük bir toplumsal sorun olarak halkın karşısına yeniden çıkmıştır.

21 Eylül’de açılacak okullar pandemi tehlikesi altında açılmaktadır. 7 aydır önlem adına göstermelik açıklamalarla süreç geçiştirilmiş, turizm patronlarının karları için koca bir yaz dönemi boşa harcanmıştır.

AKP iktidarı, pandemiyi önleyemediği ya da kontrol altına alamadığı gibi pandemiye karşı önlem olarak sunduğu “uzaktan eğitim” konusunda da başarısız ve beceriksizliğini bir kez daha göstermiştir. Eğitim Bilişim Ağı olarak bilinen sistemin altyapısında yaşanan sorunlar bir tarafa yaklaşık 3,5 milyon öğrencinin internet ve 750 bin öğrencinin televizyon olanağından yoksun olduğu ortaya çıkması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve AKP iktidarının sağlık alanında olduğu gibi eğitim alanında da başarısızlığını açıkça göstermektedir.

Bundan 10 yıl önce başlatılan ve Fatih projesi olarak bilinen, her öğrenciye tablet verileceğini vaaz edenlerin, bugün internet olanağına bile sahip olmayan milyonlarca öğrenci gerçeği karşısında susmaları nasıl açıklanacaktır? Fatih Projesi’nin başarısızlığının hesabını vermeyenler bugün uzaktan eğitim adı altında halkımızı kandırmaktadırlar!

21 Eylülde uzaktan eğitime başlayacaklar için ders programının son dakikaya kadar açıklanmamış olması yaşanan başarısızlığın en somut ve güncel örneğidir.

Bugün okullarımız pandemi tehlikesi altında açılmakta, başta gençlerimiz olmak üzere eğitim emekçilerimiz büyük bir riskle karşı karşıya bırakılmaktadır! Özel okulların bu süreçte “ayrıcalık” makyajı altında eğitim emekçilerine yaşattıkları ağır sömürü koşulları ise ibret vericidir.

Bu gerçek karşısında eğitim emekçileri sendikaları ve okul aile birlikleri devreye girmeli, çocuklarımızın geleceği için bütün okullarda etkin önlemler bizzat eğitim emekçileri ve velilerimiz tarafından gündeme getirilmeli ve takip edilmelidir!

Pandemi süreci bir kere daha göstermiştir ki eğitimin de sağlığın da ticareti olmaz!