Hendek Davası'nda bilirkişi raporu: Patronlar asli derecede kusurlu

Sakarya Hendek'te Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamanın davasına sunulan ikinci bilirkişi raporunda fabrika sahipleri Yaşar Coşkun'un ve Ali Rıza Ergenç Coşkun asli derecede kusurlu, diğer sanıklar ise tali derecede kusurlu bulundu. Raporda gerekli önelmelerin alınmadığı da belirtildi

Hendek Davası'nda bilirkişi raporu: Patronlar asli derecede kusurlu

Sakarya Hendek’te Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamanın davasına ikinci bilirkişi raporu sunuldu. Raporda, fabrika sahipleri Yaşar Coşkun’un ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’un asli derecede kusurlu, diğer sanıkların ise tali derecede kusurlu olduğu belirtildi.

BirGün’de yer alan habere göre; bilirkişi tarafından hazırlanan rapora göre, ‘Çin Mahallesi’ olarak adlandırılan misket üretim laboratuvarında yasal olmayan ve tüzüğe aykırı bir şekilde üretim ve depolama yapıldığı tespit edildi. 4 ayrı patlamanın meydana geldiği aktarılan raporda patlamalardan birinin Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından ölçülen değerlere göre 1.7 şiddetinde deprem etkisi yarattığı vurgulandı.

Bilirkişi raporunda patlama alanından toplanan ayakkabılardan bazılarının da iş güvenliğine uygun olmadığı tespit edildi. Statik elektrik tehlikesine karşı anti statik koruyucu ekipmanın tüm çalışanlara verilmediği de yer aldı.

Raporda yer alan bazı ihmaller şöyle:

İşçilere 2020 yılında hiç iş güvenliği eğitimi verilmedi.

Acil durum toplanma alanı belirlenmedi.

Zorunlu yapılması gereken tatbikatlar yapılmadı.

Elektrik tesisatının toz, kıvılcım ve alev geçirmez olması gerektiği halde bu özelliklere uymadı.

Kapalı tipte olmayan motorlar ve şarteller bina dışında olması gerekirken bu kurala uyulmadı.

Nem ve ısının klimayla ayarlanması gerekirken bu işlemler fan tipi aspiratörlerle yapıldı.

Kurutma odalarındaki rafların yanmaz malzemeden yapılması gerekirken ahşaptan yapıldı.

Patlayıcıların taşınması için kullanılan araç egzozunun kıvılcım çıkarmayan cinsten olması gerekirken buna uymadı.