Sabah'tan 'Berat Albayrak' sansürü: Bakan Elvan'ın açıklamasında ilgili kısma yer verilmedi

Berat Albayrak’ın kardeşi tarafından yönetilen Sabah Gazetesi, Bakan Elvan'ın 128 milyar dolar açıklamasında Albayrak’ı hedef gösterdiği kısma yer vermedi.

Sabah'tan 'Berat Albayrak' sansürü: Bakan Elvan'ın açıklamasında ilgili kısma yer verilmedi

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın abisi Serhat Albayrak’ın yöneticisi olduğu Sabah Gazetesi, Bakan Elvan’ın 128 miyar dolar açıklamasında Berat Albayrak’ı işaret eden ifadelerini sansürledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın 128 milyar tartışmasında ilk kez resmi olarak Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile dönemini işaret etmesi ve rezerv satma talimatını Erdoğan’ın vermediğini belirtmesinin yankıları sürüyor.

SABAH’TAN O İFADELERE SANSÜR

Bugün birçok gazete, internet sitesi ve televizyon kanalı Elvan’ın bu açıklamalarına geniş yer ayırırken AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kardeşi tarafından yönetilen Sabah Gazetesi’nin, Albayrak’ı hedef gösteren açıklamanın ilgili kısmına yer vermemesi dikkat çekti.

Sabah Gazetesi, Elvan’ın açıklamalarına geniş yer vermesine rağmen gazetenin ne birinci sayfasında ne de iç bölümünde Albayrak’ın adres gösterildiği “Kasım’dan bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmedik” kısmı sansüre uğradı.

ELVAN AÇIKLAMASINDA BERAT ALBAYRAK’I İŞARET ETMİŞTİ

Elvan, Merkez Bankası’nın 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı protokol doğrultusunda Hazine hesapları üzerinden bir kamu bankası aracılığıyla döviz satımı gerçekleştirdiğini belirtmiş ve “Şimdi siz bu yöntemi tartışabilirsiniz, bu yöntemle ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Ama hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız, hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir” ifadeleriyle oku Albayrak’a çevirmişti.

Elvan, Albayrak’ın istifa ettiği Kasım ayından sonra uygulamaya son verildiğini de vurgulayarak “Bizde de açıkçası kasım ayından bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmesi söz konusu olmadı” ifadelerini kullanmıştı.