Soylu'ya 'istifa et' mesajını Binali Yıldırım verdi iddiası

Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan bugünkü köşe yazısında Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu hakkında iddialarda bulundu. Süleyman Soylu'ya istifa et çağrısının Binali Yıldırım kanalıyla yapıldığını öne sürdü.

Soylu'ya 'istifa et' mesajını Binali Yıldırım verdi iddiası

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan “ ‘Reaya’ nedir bilir misiniz?..’’ başlıklı köşe yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa edeceği iddialarına yönelik aldığı kulis bilgisini aktardı.

Takan’ın kaynağına dayandırdığı kulise göre; AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu’nun istifa etmesi için AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile mesaj gönderdi. Soylu ise, Binali Yıldırım’ın mesajı hakkında, “Binali bey benim muhatabım değil. Tuzak olup olmadığını nereden bileyim?” şeklinde tepki gösterip ‘ortada kaldığını’ ifade etti.  Devlet Bahçeli’nin ise “bana sormadan hareket etme” dediği ve Soylu’nun iki arada bir derede kaldığını iddia etti.

Binali Yıldırım ile mesaj gönderilmesine tepki gösteren Soylu da, “Beyefendi istifamı istiyorsa bana neden kendisi doğrudan söylemiyor. Beyefendi yüzüme söylese hiçbir saniye beklemeden istifa ederim. Üstelik ben bunun bir tuzak olmadığını nereden bileyim. Binali bey benim muhatabım değil. Onun sözlerinin bende hiçbir hükmü yok. Binali beye inanıp istifa etsem sonra beyefendi de bana ben mi sana istifa et dedim dese ne olacak?.. Tuzak olup olmadığını nereden bileyim? Diğer taraftan da sayın Devlet Bahçeli, bana sormadan hiçbir hareket yapma. Sakın ha istifa etme mesajları gönderiyor. Ortada kaldım” şeklinde konuştuğu öne sürüldü.

Ahmet Takan’ın ilgili köşe yazısında önemli bölüm ise şöyle:

“Süleyman Soylu ne yapacak, ne yapmayı düşünüyor?”

Kaynağım, “Ortada kaldı. Kendisi de ortada kaldığını düşünüyor” yanıtı verdi. “Nasıl yani” diye sormamı bile beklemeden makinalı tüfek gibi şunları sıraladı;

“Bakan beye kalsa istifa etmekte bir an bile tereddüt etmez. Benim bildiğim  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘istifa etsin’ mesajı göndermiş. 2 defa bu mesajı Binali Yıldırım beyin getirdiğini çok net biliyorum. Ama, bakan bey, bu duruma çok üzüldü. Sayın bakan, ‘Bana neden Binali Yıldırım mesaj getiriyor. Beyefendi istifamı istiyorsa bana neden kendisi doğrudan söylemiyor. Beyefendi yüzüme söylese hiçbir saniye beklemeden istifa ederim. Üstelik ben bunun bir tuzak olmadığını nereden bileyim. Binali bey benim muhatabım değil. Onun sözlerinin bende hiçbir hükmü yok. Binali beye inanıp istifa etsem sonra beyefendi de bana ben mi sana istifa et dedim dese ne olacak?.. Tuzak olup olmadığını nereden bileyim?.. Diğer taraftan da sayın Devlet Bahçeli, bana sormadan hiçbir hareket yapma. Sakın ha istifa etme mesajları gönderiyor. Ortada kaldım’ diyor.”