Arkadaşının ardından intihar eden polisin mobbingi anlattığı ses kaydı ortaya çıktı

İntihar eden ve notunda maruz bırakıldığı mobbingi anlatan polis Alpaslan Soylu'yla ilgili, anlatımları doğrular nitelikte ifadeler veren polis Murat Sucu da intihar etti. Sucu'nun yaşadıkları mobbingi anlattığı ses kayıtları ortaya çıktı.

Arkadaşının ardından intihar eden polisin mobbingi anlattığı ses kaydı ortaya çıktı

Şırnak’ta vali koruması olarak görev yaparken yaşamına son veren özel harekat polisi Alpaslan Soylu’nun arkadaşı olan ve Soylu’nun maruz bırakıldığı mobbingi doğrular şekilde ifade veren özel harekat polisi Murat Sucu, 30 Temmuz günü intihar etti. Sucu’nun intiharıyla ilgili ses kaydı ortaya çıktı.

Sucu’nun, Soylu’nun intiharıyla ilgili verdiği ifade sebebiyle mobbinge maruz kaldığı ve kendi isteğiyle Manavgat Koruma Şube’ye geçtiği iddia edilmişti. Murat Sucu’nun arkadaşının ölümü sonrası yaptığı görüşmenin ses kaydında kendisinin mobbinge maruz kaldığını anlattığı duyuldu.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, ulaştırılan ses kayıtlarında Soylu’nun intiharının ardından yaşananlara değinen Murat Sucu, mobbing uyguladığı iddia edilen yetkililerle kendisi arasında geçen diyaloğu şu sözlerle anlatıyor:

“İlk geldiği zamanlar karakola geldi ve içeri girdi. Çay içiyorduk. Masada bardaklar falan vardı. ‘Masayı temizleyin’ dedi, temizledik oturduk. ‘Sorumlu kim?’ dedi. ‘Benim başkomiserim’ diye cevap verdim. ‘Nasıl görev yapıyorsunuz burada?’ diye sordu. Çalışma biçimimizi anlattım. ‘Sen böyle mi görev yapıyorsun, senin ağzına tükürürüm’ dedi. ‘Dönemin kaç senin?’ diye sordu. ’43’ dedim. ‘Bir de eski olacaksın böyle mi görev yapılır?’ dedi kesti attı. Sustuk devam ettik.”

İntihar eden polis Soylu’nun yoğun bakımdaki üçüncü gününde yapılan bir toplantıda kendisine yönelik hakareti dile getirdiğini de anlatan Murat Sucu, “Hakaret olayını söylediğim zaman ‘Ben senin olayı hatırlamıyorum. 10 yıllık özel harekatçısın, sana güvenlik almayı ben mi öğreteceğim’ dedi. Bana yapılan hakareti söylediğim zaman kendilerini bana karşı savunmaya başladılar” ifadelerini kullandı.

‘BUNLARLA MUHATAP OLMAMAK İÇİN ÇIKIŞ YAZDIM, DAHA KONUŞMAYANLAR VAR’

Hakarete üç arkadaşının da şahit olduğunu söyleyen Sucu, hem kendisinin hem de Soylu’nun yaşadıklarına ilişkin, “Daha konuşmayanlar var. Noktaya gidip de ‘Böyle mi görev yapıyorsunuz’ deyip verdiği sarı kartlar var. Millet konuşmuyor” dedi.

“Ben özel harekata gönüllü girdim. Bunlarla muhatap olmamak için bugün çıkış yazdım” diyen özel harekat polisi Murat Sucu, “Bu adamlar teşkilatta çalışırsa herkese sıkıntı. Bana hakaret ettiğinde tim amiri olmadığı için tim amir yardımcısıydım. ‘Senin ağzına tükürürüm’ bilmem ne diye, beni resmen orada gömdü. Ses de çıkaramadım” ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.

Sucu’nun arkadaşları ile yaptığı görüşmelerde, “Kamuflajı çıkarmak zoruma gitti” şeklindeki sözleri de dikkat çekti.