Halil Falyalı cinayetini 'bir çift markalı eldiven' çözdü

Saygı Öztürk, Halil Falyalı cinayetinin olay yerinde bırakılan bir çift markalı eldiven sayesinde çözüldüğünü yazdı.

Halil Falyalı cinayetini 'bir çift markalı eldiven' çözdü

Saygı Öztürk, bugün Sözcü’de yayımlanan yazısında Kuzey Kıbrıs’ta kumarhaneler ve oteller sahibi Halil Falyalı’nın öldürülmesi yeraltında büyük bir savaşın olduğunun işaretidir” ifadelerine yer verdi.

Öztürk, daha önce önemli bir güvenlik sorunun dahi yaşanmadığı ülkede cinayetin çözülebilmesi için MOBESE ya da başka kayıtların olmamasının cinayetin çözülemeyeceği izlenimi verdiğini ancak olay bölgesinde bulunan bir çift markalı eldivenin olayın çözülmesi için önemli bir suç kanıtı olduğunu aktardı.

Öztürk, yazısında Falyalı’nın öldürüldüğü olay yeriyle ilgili olarak şunları yazdı:

“KKTC’de olay pek olmadığı için polis de rahattır. Ancak Halil Falyalı’nın uzun namlulu silahlarla ateş edilerek öldürülmesi, olay yerinde silahın bulunmaması, MOBESE ve başka kamera kayıtlarının olmaması, cinayetin kolay kolay çözülemeyeceği izlenimi yarattı. Söylenen hep, ‘Çok profesyonelce işlenmiş cinayet’ sözleriydi.

“Olay bölgesinde yere atılmış bir çift, markalı eldiven bulundu. Belki ilk anda bir anlam ifade etmeyebilir ama, polis için önemli bir suç kanıtıydı” diyen Öztürk, yazısında şunları aktardı:

‘BİR ÇİFT MARKALI ELDİVEN’

Zaten polislik de orada başlıyor. Bu eldivenden yola çıkıp bazı kişilere ulaşmanın mümkün olabileceği düşünüldü. Polis sabahı bile beklemedi. Uluslararası üne sahip marka ve aynı isimle Girne’de bulunan mağaza üzerinden yola çıktı. Belki de ilk kez kullanılan ve sonra atılan bu eldiveni kim almıştı. Mağaza görevlisi alıcıyı hatırladı.

Ayrıca kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu bu kişinin eldiven aldığı da belgelendi. İşte, düğüm çözülmeye başlanmıştı.

Önce Batmanlı Ömer Tunç yakalandı. Cinayet akşamı nerede, kiminle olduğu araştırılırken, Mustafa Söylemez adına ulaşıldı. Söylemez, cinayet sabahında uçakla Türkiye’ye dönmüştü. Onun yakalanması ve sorgulanması için KKTC polisi, KKTC’de görevli Türkiye’nin Emniyet Müşaviri ve İrtibat görevlisi aracılığıyla Mustafa Söylemez’in yakalanmasını istedi.

Bu arada cinayette kullanılan Kalaşnikof silahlar ve tabanca aranıyordu. Anlaşılıyor ki silahlarda parmak izi bırakmamak için eldivenler kullanılmıştı. “Söylemez Kardeşler” adı ilk çıktığı günlerde, örgütün başında bir doktor bulunduğunun belirlenmesi şaşkınlık yaratmıştı.

Öztürk, Söylemezler grubunu yargılayan 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nihat Varol’un şu ifadelerine yer verdi:
Söylemezler grubu 1999 yılında ilk cezayı, başkanı olduğum mahkemeden almıştı. Hatta avukatları askeri okulda aynı dönemde okuduğumuz, sonradan hukuk fakültesini bitirip hakim olan, emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yapmaya başlayan bir dostumdu.

‘DEVLET ÇAKARLI ARAÇLARI TAHSİS ETTİ’

Beni, Hakimler Kurulu’na bile şikayet etmişti. Devletin derinliklerine kadar uzanan ilişkileri var. Baş edebilmek galiba mümkün değil. Organize suç örgütlerinin önde gelenlerinin bir çoğu şu anda siyasilerin kankası ve serbest. Bazılarına devlet koruma çakarlı araç ve koruma tahsis etmedi mi?

Sözcü yazarı Öztürk, şöyle devam etti:

Bunları Sedat Peker açıklamasa “Söylentidir” deyip gelip geçecektik. Koruma verilen de, koruma veren de bunu doğrulamalı. Cinayetle bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye ve KKTC’de yakalananlarla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Hiçbir cinayetin karanlıkta kalmaması gerekiyor… Çocuklarını ekranda gördüğümde açıkçası içim parçalandı”.