Katliamdan üç gün sonra ihale!

Amasra TİM Lavvarında 2023’teki program ve fiili üretim ortalamasına göre; günde 84 ton üzerinden, yıllık 21 bin ton, 3 yıllık 63 bin ton kömürün torbalanması için açılan ihale 20 Eylül’de onaylandı.

Katliamdan üç gün sonra ihale!

Türkiye, Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı maden ocağında medyana gelen ve 41 emekçinin yaşamını yitirdiği maden katliamının yasını tutarken bir skandal daha ortaya çıktı.

14 Ekim Cuma meydana gelen patlamada 41 madencinin cenazeleri toprağa verilirken TTK yetkililerinin 17 Ekim’de ihalede olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre madende yaşamı yitirenlerin cenazeleri toprağa verilirken madendeki kömürlerin torbalanması için açıklanan ihale 17 Ekim’de yapıldı.

Amasra TİM Lavvarında 2023’teki program ve fiili üretim ortalamasına göre; günde 84 ton üzerinden, yıllık 21 bin ton, 3 yıllık 63 bin ton kömürün torbalanması için açılan ihale 20 Eylül’de onaylandı. En son kömür torbalama tesisi kurulması ve 3 yıl süreyle işlettirilmesi ihalesi 2019’da yapıldı. İhaleyi alan şirket 1 milyon 743 bin TL teklif vermişti. Teklifin kamuya maliyeti ise 1 milyon 809 bin TL olarak hesaplanmıştı. Bu yıl süresi biten ihale yenilendi.