Putin: Macron ile endişelerimiz ortak

Moskova'yı ziyaret eden Macron ile bir araya gelen Putin Moskova ile Paris'in Avrupa'nın mevcut güvenlik durumuna ilişkin ortak bir kaygıyı paylaştığını söyledi.

Putin: Macron ile endişelerimiz ortak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la bir araya geldi. Tarafların  Ukrayna’daki durumu konuştu.

Sputnik‘te yer alan habere göre Rus lider, görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, Rusya ve Fransa’nın güvenlik konusunda ortak endişeleri bulunduğunu belirterek Macron’a bu sorunun çözümünde yer almasından dolayı teşekkür etti.

MACRON’A TEŞEKKÜR ETTİ

Avrupa’da güvenlik alanında yaşananlar konusunda Rusya ve Fransa’nın ortak endişeleri bulunduğunu kaydeden Putin, Macron’a ‘sen’ diye hitap ederek, “Fransa’nın bu konuda ilkesel kararlar geliştirilmesi için tutarlı bir şekilde aktif olarak katılım sağlaması nedeniyle sana teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Fransa, Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili temel sorunların çözümünde yer alıyor. Seleflerin de bunu yapıyordu. Buna, Gürcüler Güney Osetya’ya saldırdıktan sonra çıkan kriz, Minsk anlaşmalarının hazırlanması ve daha sonra Normandiya formatının organize edilmesi de dahil” diye devam Putin, “Fransa’nın mevcut yönetiminin ve bizzat Fransa Cumhurbaşkanı’nın ciddi tarihi perspektifte Avrupa’da eşit güvenliğin sağlanmasıyla ilgili krizin çözümü ve Ukrayna’nın güneydoğusundaki ülke içi krizin çözümü için gösterdiği çabaları görüyorum” ifadelerini kullandı.

 

‘BU GÖRÜŞMENİN GERİLİMİ AZALTICAĞINI UMUYORUM’

Macron: Görüşmenin Ukrayna çevresindeki gerilimin azalmasının başlangıcı olacağını umuyorum

Putin’in ardından söz alan Macron da, bugünkü görüşmesinin Ukrayna çevresindeki gerilimin azalmasının başlangıcı olacağını umduğunu belirtti.

Macron, “Son haftalarda birkaç telefon konuşmamız oldu, sen bunu anımsattın. Krize rağmen, Ukrayna konusunda Devlet Başkanı Zelenskiy’le görüş alışverişi yapabildim ve birçok Avrupalı müttefikle, İngilizlerle, Amerikanlarla ve Kanadalılarla koordine olabildim. Bugünkü konuşmanın, benim için, gitmemiz gereken yolun başlangıcı olabileceğini düşünüyorum. Bu yol, gerilimin azaltılmasıdır. Tüm sorunları detaylı şekilde ele alabileceğimiz ve Rusya ile tüm Avrupa için faydalı kolektif yanıt aramaya başlayabileceğimiz mutluyum. Bu yanıt, savaştan kaçınma ve herkes için istikrarı, şeffaflığı ve güveni tesis etme imkanı sunacak” dedi.

Avrupa’daki kritik durumun Fransa’yı endişelendirdiğini söyleyen Macron, “Bu nedenle hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. 2019 yılında diyaloğun, açık, zorlu, tam diyaloğun temellerini attık. Ondan sonra St. Petersburg, Bregancon ve diğer yerlerde birkaç görüş alışverişi oldu ve bence buna hiçbir zaman olmadığı kadar ihtiyaç var. Bu diyalog gerekli, zira Avrupa kıtası için gerçek istikrar ve güvenliği sağlamanın tek yolu budur” diye konuştu.