Diyanet'ten Fatih Altaylı hakkında suç duyurusu: Vatandaşları bize karşı kışkırtıyor

Suç duyurusunda Altaylı’nın, “Başkanlık ve çalışanlarına karşı hakaret ederek vatandaşları ve depremzedeleri Başkanlığa karşı kışkırttığı” iddia edildi.

Diyanet'ten Fatih Altaylı hakkında suç duyurusu: Vatandaşları bize karşı kışkırtıyor

Skandal fetvaları ve devasa bütçesiyle gündemden hiç düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, gazeteci Fatih Altaylı hakkında sosyal medya hesabından “Başkanlık ve personeline yönelik çok ağır hakaretlerde bulunduğu” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kurumun internet sitesinde yer alan bilgide, Diyanet tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldığı belirtildi. Suç duyurusunda “Şüphelinin Twitter sayfası üzerinden aşağılayıcı ifadelerle Başkanlığımız ve çalışanlarına karşı hakaret ederek vatandaşlarımızı ve depremzedelerimizi Başkanlığımıza karşı kışkırtmaya çalışması üzerine Başkanlığımızca suç duyurusunda bulunmak zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede Altaylı’nın “Diyanet İşleri Başkanlığına ve devlet kuruluşlarına karşı algı ve dezenformasyon” yoluyla, Din İşleri Yüksek Kuruluna sorulan bir soruya, kurulun dini bir konuya verdiği “ilmi bir cevabı” alıntılayarak, “Diyanet İşleri Başkanlığına ve personeline karşı aşağılayıcı, hakaretamiz söylemlerle saldırmasının” Türk Ceza Kanunu anlamında suç teşkil ettiği iddia edildi.

Altaylı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve personeline karşı “aşağılayıcı ve hakaret içerikli ifadeleriyle halkı tahrik edici”, “nefrete ve ayrımcılığa sürükleyecek şekildeki” şikayete konu olan paylaşımda bulunmasının toplum nezdinde ve sosyal medyada “büyük tepkiye yol açtığı” ve “halk arasında infiale sebep olduğu” iddia edilen suç duyuru dilekçesinde, Altaylı hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılarak, cezalandırılması talep edildi.