Hafıza-i Beşer | Sivas Katliamı'nın üzerinden 30 yıl geçti!

İtfaiye merdiveniyle kurtarılırken dahi merdivene tırmanan güruh tarafından saldırıya uğrayan Aziz Nesin de dahil olmak üzere 51 kişiden sağ kalanlar tamamen kendi olanaklarıyla ve ağır yaralarla linçten kurtuldular.

Hafıza-i Beşer | Sivas Katliamı'nın üzerinden 30 yıl geçti!

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, bir dizi sanatçı ve aydını kente bu programa dahil olmaya çağırdı. Dört günlük programda ilk gün konuklar söyleşi, imza günü, konser gibi etkinlikleri düzenleyeceklerdi.

Katliamdan iki gün önce kentte bir bildiri dağıtılmış, bildiride özellikle Aziz Nesin’in başyazarı olduğu dönemin Aydınlık gazetesinde yayımlanan Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabından bahsedilerek; Aziz Nesin açıkça hedef gösterilmişti. “Şehirde adeta Müslümanlarla alay edercesine gezebilmektedir” ifadeleriyle şenlik için gelen Aziz Nesin dinci kesime hedef gösterilmişti.

Saldırılar bir grubun Kültür Merkezi’ne taşla sopayla saldırmasıyla başladı, o kitle kolluk kuvvetlerince uzaklaştırıldı. Şenliğin ikinci günü 2 Temmuz’da Cuma namazından çıkan güruhla Kültür Merkezi’nden uzaklaştırılan gurüh birleşti, Hükümet Meydanı’nda yeniden toplanarak ve Hükümet Konağı’nı taşlayıp sloganlar atarak sayılarını artırdı. Buradan Madımak Oteli’ne tarihin en vahşi yürüyüşlerinden biri başladı.

Madımak Oteli önüne yürüdükçe sayıları artan grup, “Sivas laiklere mezar olacak” sloganlarıyla yürüdü, ‘Halk Ozanları’ heykelini yıkıp yerlerde sürüklediler. Gruba hiçbir müdahale olmaması, sloganlarla çevredekilere çağrı yapılması neticesinde 15 bini bulan gerici güruh 51 davetli ile karşı karşıya bırakıldı. Güruh, önce otel önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşlamaya başladı. ‘Yakın’ talimatları ile önce otelin perdeleri tutuşturuldu, yangın önce alt katı sardı. Otele sığınmış ve kabusun bitmesini bekleyen Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de aralarında olduğu 33 aydın ve 2 otel görevlisiyle 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak katledildi.

İtfaiye merdiveniyle kurtarılırken dahi merdivene tırmanan güruh tarafından saldırıya uğrayan Aziz Nesin de dahil olmak üzere 51 kişiden sağ kalanlar tamamen kendi olanaklarıyla ve ağır yaralarla linçten kurtuldular.

Asım Bezirci (66, araştırmacı, yazar), Muhlis Akarsu (45, sanatçı), Muhibe Akarsu (35), Metin Altıok (52, şair, yazar), Nesimi Çimen (67, şair, sanatçı), Behçet Aysan (44, şair), Hasret Gültekin (23, şair, sanatçı), Edibe Sulari (40, sanatçı), Gülender Akça (25, sanatçı),  Ahmet Alan (22, sanatçı), Mehmet Atay (25, gazeteci, fotoğrafçı), Sehergül Ateş (30, sanatçı), Erdal Ayrancı (35, yönetmen), Belkıs Çakır (18, sanatçı), Serpil Canik (19, sanatçı), Muammer Çiçek (26, aktör),  Carina Cuanna (23, Hollandalı gazeteci), Serkan Doğan (19, sanatçı),  Murat Gündüz (22, sanatçı), Gülsüm Karababa (22, sanatçı), Uğur Kaynar (37, şair), Asaf Koçak (35, karikatürist), Koray Kaya (12), Menekşe Kaya (17, sanatçı), Handan Metin (20, sanatçı), Sait Metin (23, sanatçı), Huriye Özkan (22, sanatçı), Yeşim Özkan (20, sanatçı), Ahmet Özyurt (21, sanatçı), Nurcan Şahin (18, sanatçı), Özlem Şahin (17, sanatçı), Asuman Sivri (16, sanatçı), Yasemin Sivri (19, sanatçı), , İnci Türk (22, sanatçı), Kenan Yılmaz (21, otel görevlisi), Ahmet Öztürk (21, otel görevlisi) diri diri katledildiler.