İsveç ve Finlandiya'dan ortak NATO açıklaması

Ulf Kristersson ve Marin düzenledikleri ortak basın toplantısında, İsveç ve Finlandiya'nın aynı anda NATO'ya katılmaya kararlı olduklarını ifade ettiler.

İsveç ve Finlandiya'dan ortak NATO açıklaması

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson “Bir şeyler yanarken müzakerelerin devam etmesi söz konusu değil” dedi. Sanna Marin, “İsveç’in problemli çocuk gibi göründüğü bir ortamdan haz etmiyorum” diyerek NATO’nun her iki ülkenin üyeliğini onaylaması gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak” açıklamasına yönelik bir açıklama yapmıştı.

Çavuşoğlu, şunları kaydetmişti:

”Başvuru sürecinden beri Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu söylüyorduk. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama aslında sürecin başından beri yaptığımız açıklamaların bir teyididir. İki ülkenin başvuru süreci başladığından beri Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu söylüyorduk. Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu bir ülke arasında ayrım yapmak adaletli bir yaklaşım olacaktır. Ancak iki ülkenin üyelik sürecinin birlikte yürütülmesi istendi. Bu nedenle 3’lü ahitname imzalandı. O günden beri Finlandiya bazı adımlar attı ancak İsveç’te olduğu gibi provokasyonlar yapılmadı. Finlandiya’da da NATO karşıtı isimler var.”

Çavuşoğlu ayrıca Finlandiya konusunda İsveç’ten bağımsız bir değerlendirmenin olabileceğini ifade etmişti.