Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 7 puan yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıklıyor. Enflasyonla kararlı şekilde mücadele ettiklerini söyleyen Erkan, Merkez Bankası'nın 2023 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 58'den yüzde 65'e yükseldiğini duyurdu.

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 7 puan yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın dördüncü enflasyon raporu için basın toplantısı düzenliyor.

Erkan, Merkez Bankası’nın 2023 yıl sonu enflasyon tahminini 65’3 yükselttiğini açıkladı.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“TCMB olarak görevimiz fiyat istikrarı doğrultusunda dezenflasyonun en kısa sürede tesis edilmesidir. Enflasyonla kararlı şekilde mücadele ediyoruz. Yüksek ve oynak enflasyonu kontrol altına alma uzun ve zorlu süreç olacak.

Tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Parasal sıkılaştırmanın etkileri zamana yayılmakta.

İç talepte dengelenmeye ilşikin şimdiden bazı öncü sinyaller alıyoruz.

“DEZENFLASYON SÜRECİ 2024’ÜN İKİNCİ YARISINDA”

Dezenflasyon sürecinin 2024’ün ikinci yarısında başlamasını bekliyoruz.

Küresel büyüme zayıflarken, öncü göstergeler küresel yavaşlamanın devamına işaret ediyor.

ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ve jeopolitik risk algısı sonucunda son aylarda gelişmekte olan piyasalardan portföy çıkışı gözleniyor. Bu çıkışlar enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturuyor.

“ŞOKLAR BİR ARADA GERÇEKLEŞTİ, BEKLENTİLER BOZULDU”

Enflasyonun belirleyici unsurları arasında haziran-eylül döneminde akaryakıt öne çıktı. Ayrıca kurdaki artış da maliyet kanalıyla etkili oldu. Ayrıca vergi ve yönetilen fiyatlarda yapılan güncellemeler kısa dönemde gerçekleşti. Şokların bir arada gerçekleşmesi beklentilerde de bozulmaya yol açtı. Enflasyon üzerinde etkili temel unsur talebin yapısı ve talebin dengelenmesi. Eylül enflasyonu, ekimdeki yüksek frekanslı veriler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığına işaret etmektedir.

“TALEPTE AŞIRILIK KADEMELİ ORTADAN KALKIYOR”

Talepteki güçlü seyir devam etmekle birlikte bazı göstergeler aşırılığın kademeli ortadan kalktığına işaret ediyor. Toplam talep koşulları enflasyonist olmaya devam ediyor.

İkinci çeyrekte zirveyi gören çıktı açığı azalmakla birlikte üçüncü çeyrekte hala pozitif bölgede. Güçlü tüketim talebi hem cari dengede hem de cari denge kanalı ile enflasyon üzerinde etkili oldu.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE KİRADA ARTIŞLARINDA YAVŞALAMA SİNYALLERİ ALIYORUZ”

Yıllara yayılmış yüksek enflasyonun sonucu olarak hizmet grubundaki katılıkta kiralar da etkili. Kiralarda artış yüksek oranda sürmektedir. Büyükşehirlerde kiralık ev ilanlardaki fiyat artışlarında yavaşlama sinyalleri alıyoruz. Enflasyona yansıması zaman alacak.

Enflasyondaki ataletin kırılması beklentilerin çıpalanmasına bağlı. Enflasyon beklentilerindeki bozulma aydan aya yavaşladı. Ekim ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret ediyor.

Parasal sıkılaştırma sürecini bütünsel şekilde tasarladık. Faiz artırımları, miktarsal sıkıllaştırma, seçici kredi sıkılaştırması yaptık. TL mevduata yönelik adımlarımız parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesi açısından kritik önemde.”

Ayrıntılar geliyor…