Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri açıklandı

Bu yıl 26'ncısı düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri açıklandı

Gazeteci Metin Göktepe’nin polisin işkenceleri sonucu katledilmesinin ardından her doğum gününde düzenlenen 10 Nisan Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

YAZILI HABER: KARANLIK DÜNYA BİR ÇOCUĞU YUTTU

Bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü Timur Soykan, 3 Aralık 2022 tarihinde BirGün’de ‘Karanlık dünya bir çocuğu yuttu’ başlığıyla yayımlanan haberiyle kazandı. Haberde İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken, 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendirdiği, H.K.G’nin 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz bırakıldığı anlatılıyordu.

GÖRÜNTÜLÜ HABER: FERHAT ENCÜ’YE TOKAT, GAZETECİLERE ENGELLEME

Mehmet Zeki Kaya, Artı TV’de 18 Aralık 2022’de “Ferhat Encü’ye tokat, gazetecilere engelleme” başlıklı haberiyle görüntülü haber ödülünü kazandı. Haberde, hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için ailelerin yapmak istediği Adalet Nöbeti eylemine yapılan polis müdahalesinde, bir polisin HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attığı görülüyor. Olayı görüntülen Kaya gözaltına alınırken, kameraya el koyan polisin ise görüntüleri silmek istediği de kayıt altına alınıyor.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: ‘MET ÇIKMAZI’

Jüri, Görüntülü Haber dalında, muhabir Tunca Öğreten, kameramanlar Murat Baykara ve Ömer Çakan’ın, Voys Media Youtube kanalında 12 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan ‘Met Çıkmazı’ başlıklı haberini de Jüri Özel Ödülüne değer gördü. Haber, uyarıcı metamfetamin (met) maddesinin yaygın kullanımı, sonuçları, ne kadar kolay ve ucuza ulaşılabildiği, maddenin tedavi merkezlerinde dahi satıldığı gibi noktalara dikkat çekiyor.

FOTOĞRAF: BİZ DE ÖLDÜK AMA GÖMÜLMEDİK

Bu yılki yarışmada Fotoğraf Ödülü’nü, 19 Şubat 2023 tarihini taşıyan, BirGün’de yayımlanan “Biz de öldük ama gömülmedik” isimli fotoğrafıyla Uğur Şahin kazandı. Antakya’da çekilen fotoğraf, on binlerce insanın yaşamını yitirdiği, milyonlarca insanı etkileyen 6 Şubat depremlerinden sonra yurttaşların durumunu anlatıyor.