Kilise saldırısında gözaltı sayısı artıyor

Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde bir kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 51'e yükseldi.

Kilise saldırısında gözaltı sayısı artıyor

İstanbul Sarıyer’de dün Santa Maria Kilisesi’ndeki silahlı saldırıya ilişkin gözaltı sayısı 51’e yükseldi.

Dün silahlı saldırının 2 failinin yakalandığını duyuran İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 30 ayrı adrese yapılan operasyonda saldırıyla bağlantılı 47 kişinin gözaltına alındığını, 2 saldırganın ise IŞİD’ci olduklarının değerlendirildiğini bildirmişti.

Saldırganların yabancı uyruklu olduklarını aktaran Yerlikaya, şahısların Tacikistan ve Rusya uyruklu olduklarını aktarmıştı.

Bakan zanlıların ifadelerinin alındığını kaydetmişti.

Yerlikaya, şunları söylemişti:

“Menfur saldırı sonrası İstanbul Emniyetimiz çok hızlı ve kapsamlı bir çalışma başlattı. Gün boyu emniyet güçlerimiz 30 ayrı adrese baskın düzenledi. Şu ana kadar 47 şahıs gözaltına alındı. Son olarak ise saat 22’de belirlenen adrese yapılan baskında cinayet zanlısı her iki şahıs da yakalandı. Zanlıların her ikisinin de yabancı uyruklu olduğunu ifade etmek istiyorum. Biri Tacikistanlı, diğeri Rusyalı olan bu iki yabancı uyruklu. DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz. Olayın üzerinden 12 saat bile geçmeden her iki katil zanlısını yakalayan İstanbul Emniyetimize, kahraman polislerimize teşekkür ediyorum. Kilisede işlenen cinayet ile ilgili zanlıların ifadeleri alınacak, olayla ilgili karanlık noktalar aydınlatılacaktır.”

GÖZLATI SAYISI 51’E YÜKSELDİ

Yerlikaya’nın “IŞİD bağlantısı” demesi ve örgütün saldırıyı üstlenmesinin ardından 51 kişinin gözaltına alınması, istihbarat güçlerinin elinde IŞİD ağına dair geniş bilgi bulunduğu ancak saldırının önlenemediği ve şimdiye kadar ağa karşı önlem alınmadığına işaret ediyor.