Santa Maria Kilisesi'ne silahlı saldırı soruşturması tamamlandı

Santa Maria Kilisesi'ne yapılan silahlı saldırıya ilişkin aralarında saldırganların da bulunduğu 31'i tutuklu 42 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Santa Maria Kilisesi'ne silahlı saldırı soruşturması tamamlandı

2’ŞER KEZ AĞIR MÜEBBET VE 349.5 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede kilisenin rahibi Anton Bulai’nin de aralarında bulunduğu 11 kişi ‘müşteki’ olarak yer aldı. İddianamede, saldırıyı gerçekleştiren tutuklu şüpheliler David Tanduev ile Amirjon Kholiqov ile bu şüphelilerle bağlantılı oldukları tespit edilen Edelkhan Inazhaev ile eşi Zharaidat Esmurzieva hakkında, ‘cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘silahlı terör örgütü IŞİD’e üye olmak’, Tuncer Cihan’a yönelik ‘tasarlayarak kasten öldürme’, 11 kişiye yönelik ‘tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘ateşli silah ve mermi bulundurmak’ suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 218 yıl 7’şer aydan 349 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, 20 şüpheli hakkında da benzer suçlardan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 217 yıl 1’er aydan 345’er yıla kadar hapis cezası talep edildi. Şüpheli Inazhaev’in ayrıca ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 3 yıldan 7.6 yıla kadar hapsi istendi. Şüphelilerden 18’inin ise sadece ‘silahlı terör örgütü IŞİD’e üye olmak’ suçundan 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapisleri talep edildi.

İddianame, başsavcılık tarafından onaylandıktan sonra İstanbul ağır ceza mahkemesine gönderilecek. Ağır ceza mahkemesi iddianameyi kabul ettiği takdirde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.