ABD'nin "Türkiye-Suriye sınırında hakimiyet" masalı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'e karşı mücadele kapsamında Türkiye-Suriye sınırında tam hakimiyeti sağlamak üzere olduklarını iddia etti.

ABD'nin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, uzun bir savaş olsa da dünyanın hangi köşesinde olursa olsun IŞİD terör örgütünü ezmeye çalışacaklarını söyledi. Kerry, bu mücadele kapsamında Türkiye-Suriye sınırına tam hakimiyeti sağlamak üzere olunduğunu da söyledi. Bir İtalyan gazeteci ise Kerry’yi “IŞİD’i siz yarattınız” diye protesto etti.

Bölgeden gelen haberlerde Azez bölgesinde Türkiye sınırına paralel olarak IŞİD ile çatışan ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye destekli cihatçı teröristlerin ancak bir kaç köyü ele geçirdikleri bildirilirken Cerablus ve Münbiç üzerine giden Demokratik Suriye Güçleri’nin ilerlemesi de bir süredir durmuş durumda. Öte yandan, ABD’nin tüm dikkatleri IŞİD üzerine toplamaya çalışan ve El Kaide’yi bile aklayabilecek tavrında da bir değişiklik görülmüyor.

IŞİD karşıtı koalisyonun Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi

Irak ve Suriye’deki yeni gelişmeler ile örgütün Libya’daki ilerleyişinin durdurulması ve finansal kaynaklarının kurutulmasına yönelik strateji belirleme gündemiyle İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan IŞİD karşıtı koalisyonun Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi.

Geçen yıl Paris ve Londra’da yapılanların ardından üçüncüsü gerçekleştirilen “küçük grup” toplantısına, 23 ülke ve Avrupa Birliği (AB) ile Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri katıldı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği toplantının ardından İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve ABD’li mevkidaşı John Kerry ortak bir basın toplantısı düzenledi.

“IŞİD karşıtı koalisyonun 16 ayda kaydettiği ilerleme göz ardı edilmemeli”

IŞİD karşıtı koalisyonun oluşturulmasından bu yana geçen 16 aylık sürede kaydedilen ilerlemenin göz ardı edilemeyeceğini söyleyen John Kerry bunları, “IŞİD’e karşı 10 bin hava saldırısı düzenledik, petrol arazilerini, kamplarını, sığınaklarını vurarak, altyapı ve ağır silahlarına zarar vererek, onların finansman mekanizmasını durdurduk ve Türkiye-Suriye sınırına tam hakimiyeti sağlamak üzereyiz. Sınırda büyük bir cesaretle mücadele veren ve Tikrit, Ramadi, Kobani ile Şengal gibi önemli kentleri geri alan 2 bin peşmerge ve bin Irak polisini eğittik. Mayıs’tan bu yana 90’dan fazla üst düzey IŞİD liderini öldürdük” diye sıraladı.

IŞİD’i dünyanın her köşesinde ezmeye çalışacaklarını dile getiren John Kerry bu savaşın, iki devlet arasındaki bir savaştan daha uzun süreceğini, ancak bu örgütü boğmak ve yalanlarını ortaya çıkarmak istiyorlarsa bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Suriye krizi günden güne kötüleşiyor”

İyileşme seyretmek yerine “Suriye krizi”nin günden güne kötüleştiğine dikkat çeken ancak kendi sorumluluklarına dair hiçbir şey söylemeyen John Kerry, IŞİD’le mücadelede muallak bir tutum izleyen ülkeleri de hedefine alarak, “IŞİD’le mücadele ettiklerini söyleyen bazı ülkeler, gerçekten IŞİD’e karşı savaşmış olsaydı, durumun iyileşmesinde bunun çok yardımı olurdu. Gelecek günlerde bölgede kimin dinci terörizme destek vermek zorunda olduğunu kimin ona karşı mücadele etmek zorunda olduğunu göreceğiz” diye sözlerini sürdürdü.

“6 milyonu çocuk olmak üzere 13,5 milyon Suriyelinin insani yardıma ihtiyacı var” diyen Kerry, Suriye’ye de sözde sivillerin açlıktan öldüğü şehirlerdeki kuşatmasını sona erdirerek, acil önlemler alması çağrısında bulundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, teröristleri üzerine çeken bir “mıknatıs” olarak niteleyen Kerry, Cenevre görüşmeleri devam ederken Suriye devletine, Suriye’de ateşkesi ve insani erişimi sağlaması konusunda çağrıda bulundu.

İtalyan gazeteci: IŞİD’i siz yarattınız

Öte yandan, serbest çalışan bir İtalyan kadın gazeteci basın toplantısının ardından Kerry ve Gentiloni’ye yönelik “IŞİD’i siz yarattınız” diye bağırarak, protesto gösterisi yaptı.