AKP'deki güç savaşları 1.Lig'e yansıdı: "Ağır top"lar devrede

Süper Lig’e yükselecek 2 takımın belirleneceği play-off maçları öncesi,AKP’nin ağır topları, futbol sahasında boy göstermeye başladı. Şike suçlamaları havada uçuşuyor.

AKP'deki güç savaşları 1.Lig'e yansıdı:

AKP’nin siyasi rant için futbola müdahalede de geri kalmadığına dair iddialar her geçen gün yeni boyut kazanıyor. İktidar partisinin futbol üzerinden oy avcılığının yanı sıra, kendi içerisinde olduğu ileri sürülen güç savaşları da PTT 1. Lig’e yansımış durumda.

Hafta sonundan bu yana Karabükspor, Alanyaspor ve Adana Demirspor arasındaki sözlü atışmalara yeni bilgiler de ekleniyor. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; şike iddialarına karşılıklı suçlamalar ve siyasi manevralar da eklendi.

Ligin bitimine 1 hafta kala 60 puanlı Alanyaspor’la 59 puanlı Karabük, ikinci sırayı alıp direkt Süper Lig’e yükselmenin hesabını yaparken Giresun, Balıkesirspor ve Elazığspor arasında ise müthiş bir play-off mücadelesi yaşanıyor.

Alanya’nın AKP bağları

Yükselme yarışının ilk sırasındaki Alanyaspor’un en “büyük taraftar”ının ise kulüp başkanının kardeşi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğu biliniyor. Ayrıca AKP’li eski Bakan yardımcısı ve halen Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği Başkanlığı ile TFF Temsilciler Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Abdurrahman Arıcı’nın bu yıl da Alanya’yı desteklediği iddialar arasında.

Dahası, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na adeta atanan Yıldırım Demirören’in bu döneminde Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevini de yine AKP’li ve Alanyalı olan eski hakem Kuddusi Müftüoğlu yürütüyor.

Güç savaşı

1. Lig’de yaşananlar bunlarla sınırlı değil. Süper Lig’e yükselme mücadelesi veren ekiplerden Karabükspor’a AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Giresunspor’a da partinin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli destek oluyor.

Futbol dünyasının önde gelenleri ise Alanyaspor’un, AKP’li Bakan Çavuşoğlu’nu, Karabük’ün eski Bakan ve AKP’nin ağır topu M.Ali Şahin’i arkasına aldığını iddia etti. AKP’deki güç savaşlarının PTT 1. lige yansıdığı da yine futbol çevrelerince ifade edildi. Giresun’un AKP’li vekil ve üst düzey bürokratlarca ‘sevilen bir takım’ olduğu ifade edilirken Karadeniz ekibinin en önemli taraftarı ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli.

Adana Demirspor “öksüz evlat” mı?

Adana Demirspor’un ise bu ekipler arasında, “öksüz evlat” pozisyonunda olduğu ifade ediliyorsa da kulüp başkanı dün yaptıkları suç duyurusunda “Bizim de bakanımız var. Ağabeyim de belediye başkanı.” diyerek aslında futbolun “kurallarını” bildiğini de ima etmişti.

Teknik direktör Yılmaz Vural, geçen hafta ligdeki kaotik hakem atamaları için “Alanya maçına, Alanyalı hakem verilir mi be Kuddusi hoca” diyerek MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu’nu eleştirmişti. Adana Demir taraftarı ise önceki gün harekete geçti.

Sosyal medyada başlayan isyanda “#KarabükAlanyaŞikeYapmış” etiketiyle onbinlerce mesaj atıldı ve Türkiye gündeminde saatlerce kaldı. Adana Demir taraftarı suç duyurusunda bulundu. Başkan Sedat Sözlü de, “Bizim arkamızda ne vekil var, ne partili. Sadece taraftarımıza ve futbolcularımıza güveniyoruz. Playoff’ta bizi kimse tutamaz” dedi.

Adana Demirspor önceki gün, ligde şike yapıldığına dair iddialara tepki göstererek hakkını arama kararı almış ve iddiaları mahkemeye taşımıştı.

Alanya’dan suç duyurusu gibi açıklama

PTT 1. ligde son maçlar öncesi Alanyaspor’un şike imalı açıklamaları devam etti. Başkan Çavuşoğlu’nun TV’de yaptığı açıklamalardan sonra kulüp adına yapılan açıklamada, Karabükspor, “şike” iması ile suçlandı.

İşte o metin: “Karabükspor Kulüp Başkanı Feridun Tankut pis işleri çok iyi bilir. Çünkü kendisi şike davasında ifade vermiştir. 2007-2008 sezonunda 2. Lig’den 1. Lig’e nasıl çıktılar? Son hafta Mersin İdmanyurdu, Adana Demirspor’u yenerken, Karabükspor Mersin’e kimleri, ne için gönderdi? Feridun Tankut önce bunun cevabını versin. Koskoca Adana Demirspor camiasının emekleri nasıl çalındı? Adanaspor’un emekleri nasıl çalınmak istendi? Saha dışı işlere biz hiç bulaşmadık. Karabükspor başkanı Feridun Tankut bu işlerden iyi anlar. Görüyoruz ki perde arkasında Tankut ve adamları organize işler çevirmek için haftalardır görev başında. Siyaseti ve siyasileri en iyi Tankut harekete geçiriyor, bu işlere alet ediyor. Kime kimleri ne için arattıklarını çok iyi biliyoruz. Çıkıp emekten, emekçilerden bahsedip demagoji yapıyor ve kirli ilişkileri kamufle etmek için canla başla çalışıyor. MHK Başkanı Alanyalı ama maalesef en büyük zararı Alanyaspor gördü.”

Arıcı aracı oldu mu?

PTT 1. Lig’de Alanya, Karabük, Giresun ve dolaylı olarak da A.Demir arasında krize neden olan, ‘benim Bakanım – senin Bakanın’ kavgasının yeşil sahalara yansıması ile iddialı demeçlerin perde arkasında ise AKP’li eski Bakan yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın olduğu ileri sürüldü. Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği Başkanlığı ile TFF Temsilciler Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Arıcı’nın geçen yıl Antalyaspor, bu yıl da Alanya’yı desteklediği ileri sürülüyor. Arıcı bu iddiaları sert bir dille geri çevirse de eski AKP Belediye Başkan aday adayı Kuddusi Müftüoğlu’nun da Arıcı’nın etkisi altında olduğu iddia ediliyor.