AKP'den uluslararası skandal: Alman kanal tehdit edildi, söyleşiye el konuldu

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Kılıç, DW'de konuk olduğu Conflict Zone programının kayıtlarına Ankara'da el koydurdu.

AKP'den uluslararası skandal: Alman kanal tehdit edildi, söyleşiye el konuldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bakan Akif Kılıç’ın Alman Deutsche Welle televizyonu için konuk olduğu Conflict Zone programının kayıtlarına el koydu.

Kanal muhabiri Michel Friedman’ın, DW’nin Conflict Zone adlı programı için Ankara’da Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile yapılan söyleşinin kayıtlarına Bakan Akif Kılıç’ın direktifiyle el konulduğu belirtildi.

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

DW Türkçe‘nin konuyla ilgili haberine göre, el konulan söyleşi kayıtları 5 Eylül 2016 tarihinde akşam üzeri Ankara’daki Bakanlık binasında kaydedilmiş, söyleşide işlenecek konular önceden Bakanlığa bildirilmişti.

Habere göre Friedman, Bakan Kılıç’a darbe girişimi ve sonrasındaki kitlesel görevden almalar ve tutuklamalar, Türk basınının içinde bulunduğu durum ve kadının Türk toplumundaki konumu ile ilgili sorular sordu. Söyleşi sırasında Akif Çağatay Kılıç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konularla ilgili olarak söylediklerine açıklık getirmesi de rica edildi.Bakan Kılıç, söyleşinin tamamlanmasından hemen sonra Michel Friedman ile vedalaştı.

Program bitiminde herhangi bir gerginlik yaşanmadı

“Kaydı teslim etmeden binadan çıkamazsınız” dediler

Bakan, odadan ayrıldıktan sonra Bakanlık Basın Sözcüsü, DW’nin söyleşiyi yayınlayamayacağını belirtti. Friedman ve ekibinin bu kararı protesto etmesi üzerine televizyon için hazırlanan kayıtlara Bakanlık görevlileri tarafından el konuldu. DW ekibine video kaydını teslim etmeden Bakanlık binasından çıkamayacakları bildirildi.

DW’den kınama

Söyleşiye el konulmasının ardından, DW Genel Müdürü Peter Limbourg’dan tepki açıklaması geldi. Limbourg, bakanlık görevlilerinin davranışını en sert şekilde kınadıklarını belirttiği mesajında şunları söyledi:

“Bu Türkiye’deki basın özgürlüğünün bir kez daha apaçık şekilde ihlal edilmesi demektir. Burada yaşanan Türk yönetimi tarafından yapılmış bir zorlamadır. Bunun hukuk devleti ve demokrasi ilkeleriyle ilgisi yoktur. Bir bakanın kendi rızasıyla söyleşi verdikten sonra sorulan sorular hoşuna gitmediği için söyleşinin yayınlanmasını bu şekilde önlemeye kalkışması kabul edilemez. Türk tarafından video kayıtlarımızın derhal teslim edilmesini talep ediyor ve atılabilecek hukuki adımları inceliyoruz” açıklamasını yaptı.

İade talebine Bakanlık’tan yanıt: Yayınlanmasını istemiyoruz

DW, olayın gerçekleştiği akşam Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne olayla ilgili protestosunu iletti ve video kayıtlarının iadesini talep etti. Video kayıtlarının iadesi için DW tarafından 6 Eylül 2016 Salı günü TSİ saat 12:00’ye kadar tanınan süreye Türk makamlarınca uyulmadı. DW, telefon kanalıyla Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan tekrar kayıtların iade edilmesi için acilen çağrıda bulundu. Bakanlık’tan alınan cevap ise sadece “bu söyleşinin yayınlanmasının istenmediği” oldu.