AKP'li Bakan'ın atasözüyle imtihanı: Bozkır AB Büyükelçisi'ne karşı coştu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, atasözüne tepki gösterdi.

AKP'li Bakan'ın atasözüyle imtihanı: Bozkır AB Büyükelçisi'ne karşı coştu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber’in sözleriyle ilgili, “AB’nin bu Alman Büyükelçisi, ‘Alman gibi’ ve ‘Türk gibi’ derken ne kastettiğini Türk milletine açıklamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanca’da bir işe büyük bir coşkuyla başlayıp disiplinle sonunu getirmek anlamında kullanılan ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’ atasözünü hatırlatan Haber, vize muafiyeti görüşmelerine ise tam tersinin olduğunu ve disiplinle başlanan görüşmelerin yarım bırakıldığını dile getirmişti.

Bozkır Cumhurbaşkanı’na laf söylenmesine kızmış

Bozkır, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabında yaptığı paylaşımda, Ankara’daki AB Büyükelçisi Hansjörg Haber’in, basına yaptığı açıklamada bir büyükelçiye yakışmayan ifadeler kullandığını vurguladı.

Bozkır, paylaşımında şunlara yer verdi:

“AB’nin bu Alman Büyükelçisi, ‘Alman gibi ve Türk gibi’ derken ne kastettiğini Türk milletine açıklamalıdır. Hiçbir diplomat ve özellikle büyükelçi, görevli bulunduğu ülkenin cumhurbaşkanına bu şekilde hitap edemez. Bir Büyükelçinin bulunduğu ülkeyi ve insanını aşağılamaya ve Cumhurbaşkanına laf söylemeye hakkı yoktur. Bu diplomasinin birinci kuralıdır. Türkiye-AB ilişkileri, bu tür diplomatik gafları ve Türkiye’ye tepeden ve olumsuz bakışı kaldıramayacak kritik bir dönem geçirmektedir. Alman olmakla övünen AB Büyükelçisi Haber’in şimdi ya bu hususa bir açıklama getirmesini ya da ‘gerekeni’ yapmasını bekliyorum.”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber bir grup gazeteciye vize muafiyetiyle ilgili yaptığı açıklamada, AB’nin vize muafiyeti için Türkiye’nin yerine getirmesini istediği 72 kriterin 2013’ten itibaren belli olduğunu belirterek, “Bir atasözümüz var. ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’, burada tersi oldu” ifadelerini kullanmıştı.