Alman Dışişleri Bakanı: Suriye'de ateşkesin hızlı bir şekilde uygulanması gerek

Alman Dışişleri Bakanı Suriye'deki ateşkes ile ilgili açıklamada bulundu.

Alman Dışişleri Bakanı: Suriye'de ateşkesin hızlı bir şekilde uygulanması gerek

Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ABD ile Rusya arasında Suriye’de varılan ateşkes kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

John Kerry ve Sergei Lavrov tarafından dün gece yürütülen müzakereler sonucunda Suriye’de silahların susması ve askeri işbirliğine varılmış olmasının kendisini sevindirdiğini kaydeden Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Zor bir doğum oldu

“Suriye’deki durumun son derece çok yönlü ve karışık olması nedeniyle farklı çıkarlar konusunda mutabakat sağlanması gerekiyordu, zor bir doğum oldu. Şimdi hızlı bir şekilde uygulanması gerek. Tüm tarafları Washington ve Moskova arasında varılan anlaşmalara uyma ve en geç Pazartesi günüden itibaren silahları susturmaya davet ediyorum. Ateşkesi tüm ülke geneline yaymak mümkün olursa, zor durumdaki yüz binlerce kişiye insani yardım götürme konusunda yeni ve ciddi bir fırsat elde edilmiş olacağız. Ateşkes, aynı zamanda Cenevre’de Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen sorunun siyasi yoldan çözümüne yönelik görüşmelerin devamına da fırsat sağlayacaktır.”