Erdoğan'dan kumarhane baskısı: Ya kapatın ya da...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gürcistan yönetimine bu ülkedeki kumarhaneleri kapatılması yönünde baskı yaptığı öne sürüldü.

Erdoğan'dan kumarhane baskısı: Ya kapatın ya da...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gürcistan yönetimine bu ülkedeki kumarhaneleri kapatılması yönünde baskı yaptığı öne sürüldü.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, bir Gürcü kaynak, Erdoğan’ın kumarhanelerin kapatılması talebinde bulunurken, çok sayıda Türk vatandaşının kumar oynamaya Gürcistan’a gitmesinden yakındı.

Rus gazetenin haberinde, Gürcistan’da 8 Ekim’de yapılacak parlamento seçimleri öncesi propaganda savaşları dozunu arttırırken, Türkiye’nin gittikçe daha fazla “seçim malzemesi” olmaya başladığı belirtiliyor.

Ülkedeki muhalefetin seçim propagandasında Türkiye aleyhtarı TV reklam filminden, Erdoğan’ın Gürcistan’daki kumarhanelerin kapatılması için baskı yaptığı iddialarına kadar pek çok konu gündemde olduğu kaydediliyor.

Kommersant’ın haberine göre, Gürcistan’dan yayın yapan Rustavi-2 kanalında “Yurtseverler Birliği” adlı muhalefet partisinin reklamı, gelen şikayetler üzerine “anti Türk karakter taşıdığı” gerekçesiyle incelemeye alındı.

Reklamda, Türkiye’nin Gürcistan’ın Müslümanların yoğun olduğu Acaristan Otonom Cumhuriyeti’ni “işgale” hazırlandığı iddia ediliyor.

“Ya kapatın ya da…”

Gazetedeki habere göre, Gürcistan’daki iktidar partisi Gürcistan Rüyası’nın kurucusu Bidzina İvanişvili, tartışmalı reklam filmine değinirken ‘ironik’ bir üslup kullanarak, Türkiye’nin Gürcistan’ı “tehdit ettiğini”, ancak bunun askeri değil ekonomik olduğunu söyledi.

Partisinin seçim kampanyası sırasında gazetecilere konuşan İvanişvili, Erdoğan’ın kendilerine “ya Gürcistan topraklarındaki kumarhanelerin kapatılması ya da Türk vatandaşlarının girişlerinin yasaklanması için” baskı yaptığını açıkladı.

Gürcü politikacı, “Şahsen bana kalsa kapatırdım ama bu sektöre büyük yatırımlar yapıldı. Ayrıca Gürcistan’da turizme ve halkın gelirine büyük katkısı var” dedi.

Haberde ayrıca Gürcü tarafının, KKTC’de kumarhanelerin açık olmasını ve Türk vatandaşlarının yoğun ilgisini hatırlatarak bu isteğe karşı çıktıkları belirtildi.

Kommersant’a konuşan bir Gürcü kaynak, Erdoğan’ın kumarhanelerin kapatılması talebini “saygılı bir şekilde ama net olarak” ortaya koyduğunu, çok sayıda Türk vatandaşının kumar oynamaya Gürcistan’a gitmesinden yakındığını ve bunun “Türk halkının kabul ettiği etik anlayışa aykırı olduğunu” aktardığını söyledi.