Gerger'deki çocuk tecavüzlerinin sorumlusuna ödül gibi atama

Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi'nde çocuk istismarının yaşandığı dönemin okul müdürünün Gürcistan Batum Türk Lisesi'ne atandığı ortaya çıktı.

Gerger'deki çocuk tecavüzlerinin sorumlusuna ödül gibi atama

Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde çocuk istismar skandalı sırasında görevine devam eden, sonrasında yeri değiştirilen okul müdürü M.K.’ye adeta ödül verilerek Gürcistan Batum Türk Lisesi’ne atandığı ortaya çıktı.

Gerger İmam Hatip Lisesi’nde iki yıl süren skandalın ardından yaşananlar bitmek bilmiyor. Gerger’de istismar sayısının 30’un üzerinde olduğu ve tacizin 75 öğrenciye uzandığı iddia edilirken, perde arkasına farklı bilgiler de yansıyor.

Maarif Vakfı’nın İlkokulu’na tayin

Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre tecavüz skandalının yaşandığı sırada Gerger İmam Hatip Lisesi Müdürü olan M.K., önce farklı bir okula gönderiliyor, ardından da adeta ödüllendirilerek Gürcistan Batum Türk Lisesi’ne atanıyor. Müdürün atandığı Gürcistan Batum Türk Lisesi ise cemaat okullarının yerini doldurması öngörülen Maarif Vakfı’nın ‘yurtdışındaki açılan ilkokulu’ olma özelliğini taşıyor. Gürcistan Batum Türk Lisesi’nde görevine devam eden M.K.’nin halen sosyal medya hesaplarının künye bölümünde bir önceki görevini “Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Müdür” olarak yazmaya çekinmediği de dikkatlerden kaçmıyor.

Gürcistan’da da rahatsızlık yarattı

Gerger’deki istismar sırasında görev yapan okul müdürünün ‘hiçbir şey olmamış gibi’ Batum’a gönderilmesinin Gürcistan’da rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. Skandallara karışmış bir müdürün tayininin Gürcistan makamlarınca nasıl karşılanacağı ise merak ediliyor.

Gürcistan’da konuşulan konular arasında okul binasının Metro Turizmin sahibi Galip Öztürk tarafından bağışlanmış olması da var. Batum’da açılan okulun, inşaat izinlerinin alınmadığı, yerel milli eğitim müfredatının uygulanmadığı iddiaları da sıkça dillendiriliyor.

Okulun açılışı sonrası konu günlerce medyanın gündeminde kalmış iki ülke arasında krize neden olmuştu. Okulun açılış törenine Gürcü yetkililerden kimsenin davet edilmemesi ciddi nezaketsizlik olarak değerlendirilmiş ve Gürcistan Milli Eğitim Bakanı açıklama yapmak zorunda kalmıştı.