İngiltere Suudi Arabistan'a silah satışının askıya alınmasını istedi

İngiltere Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komitesi, Suudi Arabistan'a silah satışının askıya alınmasını istedi.

İngiltere Suudi Arabistan'a silah satışının askıya alınmasını istedi

İngiltere Parlamentosu Uluslararası Kalkınma Komitesi, Suudi Arabistan’a silah satışının askıya alınmasını istedi. Komite, İngiltere’nin sattığı silahların Yemen’de sivillere karşı kullanıp kullanılmadığının ve bunun savaş hukukunun ihlali anlamına gelip gelmediğinin bağımsız bir komisyon tarafından soruşturulmasını talep etti.

Milletvekilleri, soruşturma sonuçlanana dek Suudi Arabistan’a silah satılmaması gerektiği görüşünde. Uluslararası Kalkınma Komitesi üyeleri, Yemen’de koalisyon güçlerinin bazı hedefleri ‘orantısız şekilde bombaladığına’ dair kanıtların arttığını vurguluyor. İngiliz hükümetinin bu şartlarda Suudi Arabistan’a silah satışını sürdürmesinin de, ‘ciddi soru işaretlerine’ neden olduğu kanısındalar.

Hammond: Suudiler soruşturuyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise Uluslararası Kalkınma Komitesi’ne gönderdiği mektupta, Riyad yönetiminin insan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlattığını yazdı.

Philip Hammond, koalisyonun komuta kademesi dışında yeni bir soruşturma heyeti atandığını belirtti. Suudi Arabistan’ın öncülüğünde oluşturuılan koalisyon, Yemen’de geçen yıl hava saldırılarına başlamıştı.

Saldırıların amacı, İran’ın desteklediği belirtilen isyancı Şii Husilere karşı Yemen hükümetini ve müttefiklerini desteklemekti. Ancak en fakir Arap ülkesindeki çatışmalarda en az 6 bin kişi öldü. Yemen hükümeti ve Husiler arasında yapılan ve bir süre kesilen barış görüşmeleri bugün Kuveyt’te yeniden başlayacak. Sana yönetimi daha önce, Husilerin 10 Nisan’da ilan edilan ateşkese karşın Cumartesi günü başkentte bir askeri üsse saldırmasını protesto ederek görüşmeleri askıya almıştı.