Mehmet Ali Erbil'den 'HDP' ve 'darbe' açıklamaları

Şovmen Mehmet Ali Erbil, 15 Temmuz darbe girişimi ve Gaziantep'te 54 kişinin yaşamını yitirdiği katliam sonrası HDP'nin 'birlikte taziye' çağrısına ilişkin açıklama yaptı.

Mehmet Ali Erbil'den 'HDP' ve 'darbe' açıklamaları

Şovmen Mehmet Ali Erbil, 15 Temmuz darbe girişimi ve Gaziantep’te 54 kişinin yaşamını yitirdiği katliam sonrası HDP’nin ‘birlikte taziye’ çağrısına ilişkin açıklama yaptı.

Erbil, darbe girişimi için şunları söyledi: “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tuhaf, kötü bir süreçten geçiyoruz. Türk insanı toprağı ve hürriyeti söz konusu olduğu zaman tankların önüne göğsünü serecek kadar onurlu bir millet. Şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Tüm bu olayların son olmasını diliyoruz. Ama maalesef bizim dışımızda oynanan çok büyük oyunlar var. Türkiye’nin büyümesini gelişmesini istemeyen bazı mihraklar var. Söz konusu demokrasi, cumhuriyet ve toprağımız olduğunda bütün olmasını çok iyi bilen bir milletiz”

‘HDP dışlanmış gibiydi’

Gaziantep’teki saldırıyı kınadığını belirten şovmen, “Çok önemli gelişmeler oluyor siyaset alanında. İktidar partimiz olsun, muhalefet partilerimiz olsun, HDP dahil olmak üzere çok önemli mesajlar geldi. Bizi kimsenin ayıramayacağını, bu saldırının arkasında hep birlikte duracağımızı… Bu çok önemli bir gelişme. Tüm siyasi partilerin başkanları olsun, yetkilileri olsun hatta sanatçılar olsun Gaziantep’e gidip Gaziantep’teki halkımızla birlikte olduğumuzu, yürek yüreğe olduğumuzu bildirmemiz gerekiyordu. Bu çok önemli bir mesajdı. Bu mesaj özellikle HDP’den gelmesi çok sevindirici ülkemiz açısından, birlik beraberliğimiz açısından ” dedi.

Erbil, programda, HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın “Taziyede yan yana olalım” sözlerinin 15 Temmuz’da Meclis çatısı altında gösterilen dayanışmanın devamı gibi olduğu yorumu üzerine “Evet. O çok sevindirici olay. HDP birazcık dışlanmış gibiydi. Ama bu son olaydan sonra… Terör Kürtmüş, Aleviymiş, Lazmış demiyorki. Terörün vatanı yok” diye konuştu.
Erbil, “Bunun artık farkında olmamız gerekiyor. Türkiye’yi bölmek için ellerinden ne gelirse yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.