Çipras: Mülteci sorununda AB yeterli yaklaşım göstermedi

İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nde konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, mülteci sorunuyla ilgili AB'nin yeterli yaklaşımı göstermediğini söyledi.

Çipras: Mülteci sorununda AB yeterli yaklaşım göstermedi

İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’nde konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, mülteci sorunuyla ilgili AB’nin yeterli yaklaşımı göstermediğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, sığınmacı krizine ilişkin, “Türkiye ile işbirliği yaptık. Avrupa Birliği (AB) anlaşmasının sonuçları çok iyi oldu ve bu süreci devam ettirmeye kararlıyız” dedi.

İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Çipras, göç alanında dış ve ekonomi politikalarına ulusal bölgesel ve küresel düzeyde yaklaştıklarını ve menşeli ve transit ülkelere destek verdiklerini söyledi.

Kapasite geliştirme ve yardımlar dışında büyümeyi ve sosyal bütünleşmeyi pekiştirici girişimlerde de bulunduklarını ifade eden Çipras, “Mültecilerin, onları kaldıracak ülkelere yerleştirilmesi gerekiyor. Bugüne kadar gelen tepkilere baktığımızda ise Avrupa Birliği yeterli bir yaklaşım göstermedi. Geçtiğimiz yıldan bu yana AB ülkelerine yerleştirilen göçmen sayısı bin kişiden az” diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Çipras, ayrıca, “Türkiye ile işbirliği yaptık. AB anlaşmasının sonuçları çok iyi oldu ve bu süreci devam ettirmeye kararlıyız. Bu şekilde bir yaklaşım insani zorluklarla baş etmenin en etki ve en iyi yolu” ifadesini kullandı.