Saray'ı bombalayan pilot: Abidin Ünal "Kolay gelsin" dedi

Ak Saray'ı bombalayan pilot Müslim Macit, ifadesinde "Hizmet hareketinin, cemaatin darbe yaptığını biliyordum. Bilerek atış yaptım" dedi.

Saray'ı bombalayan pilot: Abidin Ünal

15 Temmuz darbe girişiminin gecesinde Ak Saray’ı bombalayan pilot Müslim Macit, ifadesinde, “Bizim yani hizmet hareketinin, cemaatin darbe yaptığımızı biliyordum. Bilerek atış yaptım” dedi. 30 Eylül’de ikinci kez ifadesi alınan Macit’in Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ile ilgili ifadesi ise dikkat çekti. Macit, Ünal’ın kendilerine “kolay gelsin” dediğini öne sürdü.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli‘nin haberine göre, bombalanacak yerlerin emirlerini veren Albay Ahmet Özçetin’in de bu talimatları sivillerden aldığını iddia eden Macit, ikinci ifadesinde özetle şunları anlattı:

“Deskte Mete Kaygusuz Yüzbaşı, Ahmet Tosun Yüzbaşı ve Albay Ahmet Özçetin vardı. Özçetin’in emir aldığı kişiler gazinodaydı. Hakan Evrim, Kubilay Selçuk ve tanımadığım sivil şahıslar vardı. Tosun yüzbaşı, Mehmet Fatih Çavur’dan aldığı talimatları telsizle uçağa iletmeye başladı. Çavur talimatları Ahmet Özçetin’den alıyordu. Tosun da havadaki uçaklara ‘Meclis’e atış serbest, Kızılay’dan alçak irtifa uçuşu yapın, Türksat’a atış serbest, Genelkurmay’dan alçak geçiş yapın’ talimatları vermeye başladı.”

Abidin Ünal iddiası

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın 141. filoya gece yarısı getirildiğini biliyorum. Elleri bağlı değildi. Bizlere “iyi akşamlar, kolay gelsin” diyerek geçti.

“Külliye’ye daldım”

Macit’in ifadeleri şöyle devam ediyor:

“Kalkmadan önce verilen koordinatı uçağa girdim. Jandarma Genel Komutanlığı önünü gösteriyordu. Kuleden Yarbay Hakan Karakuş ‘koordinat üzerinde beklemeye devam et sonra talimat vereceğiz’ dedi. Sonra koordinatın yanındaki kavşak, caminin önü, koordinatın batısı diye tariflerde bulundu ben ‘batıda bir şey yok’ deyince Karakuş diğerlerine atış serbest deyince kavşağa bir tane MK 82 görerek ve dalarak atış yaptım. Sonra tekrar havalandım. Bu sefer de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, oradaki cami yakınlarına dalarak ve görerek atış yaptım. Caminin yanına da bir bomba attım. Daha sonra Erzurum’dan kalkan uçaklar beni önlemeye geldiler. Ben de bunun üzerine üsse geri döndüm. Bu esnada bizim yani hizmet hareketinin, cemaatin darbe yaptığımızı biliyordum. Bilerek atış yaptım.”