TSK tankları cihatçı çeteleri kurtarmak için El Rai'de

TSK'ye ait bir grup zırhlı, cihatçı çetelere destek vermek üzere sınırdan Suriye’nin El Rai kasabasına girdi.

TSK tankları cihatçı çeteleri kurtarmak için El Rai'de

“Fırat Kalkanı” operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait bir grup zırhlı, cihatçı çetelere destek vermek üzere sınırdan Suriye’nin El Rai kasabasına girdi.

Zırhlıların Kuzey Suriye’ye girmesi operasyonun ikinci aşaması olarak pazarlanmaya çalışılsa da IŞİD’in Türkiye’nin desteklediği cihatçı çetelerin El Rai’nin doğusunda ele geçirdiği Türkiye sınırındaki bölgeyi geri almasından sonra El Rai kasabasının da tekrar IŞİD’in kontrolüne geçmesini engellemek için yapıldığı anlaşılıyor.

TSK’nin, bölgeyi IŞİD’den temizlenerek sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ harekatının 11’inci gününde tank ve zırhlı personel taşıyıcıları öğle saatlerinde Kilis’in Elbeyli ilçesinden Suriye’nin El Rai kasabasına girdi. Karkamış’tan sonra Elbeyli’den de tankların girişi sırasında sınırda konuşlu birlikler, IŞİD kontrolündeki bölgeleri Fırtına obüsleriyle yoğun top atışlarıyla ateş altına aldı.

Bir süredir askeri hareketliliğin devam ettiği Kilis’in Elbeyli ilçesine bağlı Salahan Köyü’nde sınır güvenliği için yapılan duvarın bir bölümünün kaldırılarak açılan kapıdan TSK’ya ait tank ve zırhlı araçlar El Rai kasabasına girdi.

Yaklaşık 20 tank, 5 zırhlı personel taşıyıcı, kamyon ve zırhlı araçların sınırın Suriye tarafına geçişi sırasında, sınır birlikleri El Rai’nin iç kesimlerinde IŞİD kontrolündeki bölgeler; Fırtına obüsleriyle ağır bombardımana tuttu.