ABD Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın ABD ziyaretinde yaşananlar için ABD Büyükelçisi'ni çağırdığını duyurdu.

ABD Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın ABD ziyaretinde koruma ekibine yönelik müdahaleye ilişkin sözlü ve yazılı protesto için ABD Büyükelçisi’ni çağırdığını duyurdu.

Dışişleri, Erdoğan’ın Washington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan kavgayla ilgili ABD makamlarının soruşturma açması talep edilirken, “yaşananların ziyareti gölgeleyemeyeceğinin vurgulandığı” belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Washington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir.

ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın Vaşington’da bulunduğu süre zarfında karşılaşılan ve ABD makamlarının gerekli önlemleri programın her aşamasında alamamasından kaynaklanan güvenlik zaaflarının, diğer her açıdan başarılı geçen bu önemli ziyareti gölgeleyemeyeceği vurgulanmıştır.”