ABD Dışişleri'nden Erdoğan'ın korumalarının saldırısına ilişkin açıklama

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın korumalarının Washington'da Erdoğan'ı protesto eden gruba saldırmasına ilişkin açıklama yaptı.

ABD Dışişleri'nden Erdoğan'ın korumalarının saldırısına ilişkin açıklama

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’da Büyükelçilik konutu önünde Erdoğan’ı protesto eden gruba saldırmasına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Başkan Trump’la görüştüğü sırada korumaları protestoculara saldırmış, bazı göstericiler yaralanmıştı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “her yerdeki insanların ifade özgürlüğü ve barışçıl protesto hakkını destekliyoruz” denilirken, ABD’nin endişelerini “Türk hükümetine en güçlü şekilde iletmekte olduğu” bildirildi. Açıklama şöyle:

“Salı akşamı protestocular ile Türk koruma personellerinin arasında yaşanan şiddet olaylarından dolayı endişeliyiz. Şiddet, özgürce konuşmanın karşısında asla uygun bir tepki değildir. Ve bütün insanların ifade özgürlüğüne ve barışçıl protesto hakkında destek veriyoruz. Endişelerimizi Türkiye hükümetiyle olabilen en güçlü şekilde paylaşıyoruz.”