Milli Eğitim Bakanı'ndan 'cihat' savunması: Öğretmek görevimiz!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güncellenen öğretim programlarına ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı'ndan 'cihat' savunması: Öğretmek görevimiz!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güncellenen öğretim programlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi.” bilgisini verdi. Yılmaz, 7. sınıftan itibaren çocuklara anlatılacağı açıklanan ‘cihat’ kavramı için ise “Cihadın ne olduğu öğretmen bizim görevimiz” dedi.

Ankara’da MEB Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, yenilenen müfredatların ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacağını belirtirken “Ocak 2018’e kadar programlarla ilgili olarak sahadaki uygulamalarımız üzerinden izleme ve değerlendirme çalışması yapacağız. Haziran 2018’e kadar değiştirilen müfredatların eğitim araç gereçlerini, ölçme araçlarını hazırlayacağız. Eylül ayından itibaren, okullarımızın açılmasıyla birlikte, bütün öğretmenlerimize ve velilerimize programların ayrıntılı olarak tanıtılacağı toplantılar düzenlenecek. Bu hazırlıklarımızla, 2018-2019 eğitim öğretim yılına tüm sınıflarda ve tüm derslerde yeni müfredat ile eğitim öğretim sürecimize istikrarlı ve çok daha güçlü, yeni ve yenilikçi bir şekilde devam edeceğiz.” dedi.

‘Değerler eğitimi’ eklendi

Bakan Yılmaz, “Müfredatların giriş bölümüne ‘değerler eğitimi’ başlığı altında bir bölüm eklendiğini” bildirirken, “Müfredatlar yenilenirken farklı kültür ve medeniyet havzalarının katkıları belirginleştirilmeye çalışılmıştır. Yenilenen müfredatlarda sadeleştirme ve içerik yoğunluğunun azaltılması ön planda tutulmuştur. Müfredat uygulanırken her türlü farklılığı kapsayıcı ve hassasiyeti koruyucu olmaya odaklanılmıştır.” açıklamasında bulundu.

15 Temmuz programa girdi

Bu müfredatın, ‘şu ana kadar yapılmış en demokratik, en katılımcı, en çoğulcu müfredat olduğunu’ öne süren Yılmaz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak.” dedi.

‘Cihat’

Zorunlu din dersi ile ilgili gelecek hafta açıklama yapacaklarını söyleyen Yılmaz, müfredata girdiği açıklanan ‘cihad’ kavramı için ise şöyle “Cihat, bizim dinimizde bir unsur. Bu nedenle fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihat var. Bundan rahatsız olmaya gerek yok; aksine vermesek talep gelmesi gerekirdi. Kırmak dökmek savaşmak cihatın içine girmez ama vatan koruması gerekiyorsa girer, cihatın ne olduğu ve ne olmadığının öğretilmesi görevi de bizim. Yeni müfredetta FETÖ, PKK ve DEAŞ kavramları yer alacak.” diye konuştu.