Fırıncılar tepkili: Son bir ayda 50 fırın kapandı

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, zamlar nedeniyle artan giderlere rağmen ekmeğe zam yaptırılmaması nedeniyle fırıncıların zor günler geçirdiğini ifade etti

Fırıncılar tepkili: Son bir ayda 50 fırın kapandı

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, zamlar nedeniyle artan giderlere rağmen ekmeğe zam yaptırılmaması nedeniyle fırıncıların zor günler geçirdiğini ifade ederek “Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt ağırlıklı olmak üzere 37 ilçede 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı” açıklamasında bulundu.

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmeğe zam yaptırılmaması nedeniyle fırıncıların tepkilerini dile getirdi. Çetin yaptığı açıklamada  “Ekmek fiyatına zam yaptırmıyorlar. Beni günde yüzlerce fırıncı arıyor ve ‘un alamıyoruz’ diyor. Emin olun İstanbul’da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi.” ifadelerinde bulundu.

Çok sayıda fırının kapanmak zorunda kaldığını ifade eden Çetin “30 gün içerisinde 50 fırın kapandı. Bunların ruhsatları var ve çoğunluğu da Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt civarlarında yer alıyor.” dedi.

‘Uncular milli kahraman oldu, biz günah keçisi’

Dolar fiyatının düştüğüne de dikkat çeken İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Döviz fiyatı düştü. Ancak un satan firmalar bu konuda bir indirim yapmadı. Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Uncular milli kahraman oldular, biz günah keçisi olduk. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor.” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık tüm kalem ürünlerde yüzde 40 oranında bir fiyat artışı olduğunu belirten Çetin, “Un, tuz, maya , katkı maddeleri, doğalgaz ve elektrik fiyatları mayıs haziran ayı fiyatlarına çekilsin biz o zaman zam yapmayalım. Böyle olunca iflas ediyoruz, zarar ediyoruz, dükkanları kapatıyoruz.” dedi.