İstanbul'daki kaymakamlıklar olmayan eylemi yasakladı

İstanbul'un 39 ilçe kaymakamlığınca HDP'nin 9 Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder için yapabileceği eylemler yasaklandı.

İstanbul'daki kaymakamlıklar olmayan eylemi yasakladı

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay hapis cezası verilmesi sonrası İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün, yaptığı tebligatta tüm ilçelerde yapılacak protesto eylemlerini yasakladığı öğrenildi.

HDP İstanbul ile ve tüm ilçe başkanlıklarına polisler tarafından yapılan tebligatlarda, HDP’nin 9 Eylül Pazar günü tüm ilçe binaları ve Kadıköy İskele Meydanı’nda eş zamanlı protesto eylemi yapacağı bilgisi alındığı iddia edilerek, eylemlerinin yasaklandığını duyurdu. Ancak, HDP 9 Eylül’de planladığı herhangi bir protesto eylemi olmadığını açıkladı.

İlçe kaymakamlıkları tarafından 8 Eylül günü alınan karar doğrultusunda yapılan tebligatta, “…HDP organizesinde 09.09.2018 Pazar günü saat 14.00 sıralarında ilimizde bulunan tüm HDP/DBP İl ve İlçe Teşkilatları önlerinde, Kadıköy İlçesinde bulunan Kadıköy İskelesi önünde oturma eylemi yapılabileceği bilgisi alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘ÖRGÜTLE İRTİBATLI KİŞİLER KATILACAK’

Tebligatın devamında “… protesto etmek amacıyla yapılabilecek tüm etkinliklerin ilçemiz dahilinde yapıldığı takdirde terör örgütleriyle irtibatlı ve iktisatlı olan kişilerin de katılım sağlayacağı düşünüldüğünde kalabalık halk kitlesine atılan slogan ve yapılan hakaretlerle kışkırtarak düzenlenecek basın açıklaması ve oturma eyleminin istenmeyen olaylara sebep olabileceği, amacı dışında kullanılabileceği bu durum kamu düzeni ve kamunun esenliğini bozabileceği değerlendirilmektedir” denildi. (