Okul öncesi eğitim Diyanet’e teslim

MEB'e bağlı okullardaki fahiş ücretler nedeniyle çocuklar Diyanet'in "Kuran Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi" adı altında açtığı ücretsiz kurslara itiliyor.

Okul öncesi eğitim Diyanet’e teslim

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarının aylık ücretleri bazı illerde yüzde 45’e varan oranlarda artırılarak, yıllık 5 bin lirayı bulurken, AKP’nin eğitimi gericileştirme projesinin en önemli ayağını oluşturan Diyanet’in Sıbyan Mektcpleri’nin okul öncesi eğitimi “ücretsiz” vermesi dikkat çekiyor.

Diyanet, MEB’in ücretli sağladığı okul öncesi eğitimi ücretsiz olarak vermek için atağa geçti. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; yaşları 4 ila 6 arasında değişen çocuklara Kuran eğitimi veren Diyanet’in bu kapsamda açtığı kursların sayısı 2 bin 607’ye ulaştı. Türkiye genelinde başlatılan, “Kuran Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi” projesi kapsamında ise yalnızca geçen yıl açılan kurs sayısı bine yaklaştı.

“MATERYAL ÜCRETİ” ADI ALTINDA…

Yönetmelikle ücretsiz olması kararlaştırılan okulöncesi eğitimin “aylık tarifesi” çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri gerekçe gösterilerek belirleniyor. Fiyat listesi ilçelere göre farklılık gösterebiliyor. Çocuğunu MEB’e bağlı okulların ana sınıflarına kayıt ettirmeyi düşünen veliler, yeni fiyat listesine göre aylık 500 lirayı bulan ücretleri ödemek zorunda kalacak. Çocuğunun okul öncesi eğitim almasını isteyen velinin cebinden yılda 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında bir ücret çıkacak. Üst üste iki aylık ücreti yatırılmayan çocukların kaydı okul müdürlüğünce silinecek.

İŞTE ÜCRETLİ ANAOKULLARINDAKİ FİYAT TARİFELERİ

Okul öncesi eğitim ücretsiz olarak verilmesi gerekirken tüm tepkilere karşın piyasacı anlayışla fahiş ücretlerle ailelere yük olmaya devam ediyor. Mersin 11 Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Valiliğe gönderdiği yazıya göre, Tarsus ilçesinde yaşayan ve çocuğunun okulöncesi eğitim almasını isteyen bir veli geçen yıla oranla yüzde 45 fazla ücret ödeyecek.

Anaokulları bütçeyi en çok Muğla’da sarsacak. Muğla 11 Milli Eğitim’in tarifesine göre Bodrum ilçesindeki bağımsız anaokulları ailelerden aylık 245 lira talep edecek. Menteşe’de 260 lira olan bağımsız anaokulu ücretleri, 36-72 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan ve okulöncesi eğitimle ilgili program uygulayan uygulama sınıflarında 550 liraya çıkacak. Pansiyon anaokulu Bursa’da yarım gün eğitim veren bağımsız anaokullarının ücretleri 90 lira ile 170 lira arasında değişecek. “Çocuğumun kahvaltı ve kırtasiye giderlerini ben karşılarım” diyen Bursalı veli aylık 90 lira ödeyecek. Bu giderler okula ait olduğunda ise aylık ücret 170 lira olacak. Başkentte de tarife farklı olmayacak. Ankara’daki resmi bağımsız anaokulları ve uygulama sınıflarının yarım gün eğitim için aylık ücreti 150 lira olacak. Fiyata, “Sadece bir kahvaltı” dahil olacak, sınırlandırılacak.