TSK'da terfi ve üst rütbeye atamaları Erdoğan yapacak

Yüksek Askeri Şura’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldı. Artık albaylıktan bir üst rütbeye atamalara Erdoğan bakacak.

TSK'da terfi ve üst rütbeye atamaları Erdoğan yapacak

Genelkurmay Başkanı’nın görev ve yetkileri kanunu ile Yüksek Askeri Şura’nın görev ve yetkileri kanunu kaldırıldı.

Buna göre, TSK’da albaylıktan tuğgeneral, tuğamiral rütbelerine terfilerle generallik ve amirallikte bir üst rütbeye atamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak.

30 AĞUSTOS KURALI KALKTI

Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve atamalara ilişkin de değişiklik yapıldı. Buna göre, muvazzaf subayların terfileri her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı günü yapılacak ancak bu tarih Cumhurbaşkanı tarafından farklı bir tarih olarak da belirlenebilecek.

Albaylıktan tuğgeneral tuğamiral rütbelerine terfilerle general ve amirallikte bir üst rütbeye terfiler ve atamalar Cumhurbaşkanınca yapılacak.

Kuvvet komutanlarının görev süreleri iki yıl olarak korunurken, bu süre birer yıllık aralıklarla yaş haddine kadar uzatılabilecek. Kuvvet komutanlarının görevde kalış sürelerinin tespitinde atandıkları yılın 30 Ağustos tarihi esas alınacak.

Genelkurmay Başkanı ise orgeneral ve oramiraller arasından atanacak. Genelkurmay Başkanının görev süresi 4 yıl olacak, görevdeki kalış süresinin tespitinde de atandığı yılın 30 Ağustos tarihi esas alınacak.