AKP Sözcüsü Çelik: CHP'nin siyaseti GDO'lu

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

AKP Sözcüsü Çelik: CHP'nin siyaseti GDO'lu

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Libya ile imzalanan mutabakata ilişkin “Doğu Akdeniz’de Türkiye bir kere daha hukuk ve diploması yoluyla cevap vermiştir. Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir” dedi.

Çelik’in açıklamarından öne çıkanlar şu şekilde:

– Cumhurbaşkanımızın Cenevre ve Malezya’ya yaptığı ziyaretler önemliydi. Türkiye tek başına dünyanın yaptığını yapmamaktadır. Dünya Akdeniz’deki ölümlere sessiz kalırken Türkiye tek başına göğüs germektedir. Ama hala Avrupa ülkelerinde 200-300 mülteciyi ülkelerine almak için referandum yapıyorlar. Avrupa’nın önemli ülkelerinin bir tanesinde belediye başkanı köprülerin altına kayalar yerleştiriliyor ki mülteciler yaşayamasın.

– Malezya ziyaretinde bağımsızlık, kalkınma, kimlik, adalet ve özgürlük konularında Cumhurbaşkanımızın önemli mesajları olmuştur.

– Libya ile ilgili Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını takip ediyoruz. 27 Kasım’da imzalanan mutabakat muhtırası oldukça önemlidir. Anakara’dan ölçmeden sahip oldukları adalardan deniz yetki gibi alanlar koyuyorlar. Sevr’in benzeri Akdeniz’de önümüze konuldu. Cumhurbaşkanımız, “Akdeniz’deki Sevr’i Libya’daki anlaşma ile iptal ettik” dedi. Hem Türkiye Cumhuriyet’inin hem de KKTC’nin haklarının sonuna kadar korunacağı tescil edilmiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye bir kere daha hukuk ve diploması yoluyla cevap vermiştir. Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir.

– Yeni Sevr denklemini imzalanan mutabakatla bozduk.

– Milli çıkarlarımızın korunması için Akdeniz başta olmak üzere herhangi bir yerde açık ve aleni bir şekilde Türkiye’ye karşı bir organizasyon kurulmak isteniyorsa diplomasi ise diplomasi, sert güç unsurlarını kullanmak gerekiyorsa sert güç unsurları kullanılır.

‘CHP’NİN SİYASETİ GDO’LU’

– “Yanlış tarafla imza atıldı” sözü cehaletten kaynaklanıyor.CHP, “ileride bu farklı sıkıntılara neden olabilir” diyor. CHP, Hafter’i makul ve ılımlı olarak nitelendiriyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli çıkarlarına bakarız. CHP’nin siyaseti GDO’lu.

– Birleşmiş Milletler’in resmi kabul ettikleri kesime ‘cihatçı’ diyorlar, Hafter’e ‘seküler ve ılımlı’ diyorlar. Seküler denilen Hafter, Türkiye’yi tehdit ediyor. Ulusal mutabakat hükümeti meşru muhataptır.

– CHP Türkiye düşmanı birisine ılımlı ve seküler diye destek veriyor.

– CHP’ye her zaman eleştirimiz vardı ama hiçbir zaman bu kadar gayri milli bir duruş sergilememişti.

İLİŞKİLERİMİZ KIRILGANLAŞIYOR

ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarına yönelik Çelik, yaptırım hasım devletlere karşı kullanılır. Dost, müttefik devletlere yönelik değildir. Bu istikametin değişmesi önümüzdeki dönemde beraber çalışılacak ortak alanlarda zaaf oluşturacaktır. Müttefiklik ilişkilerimiz giderek kırılganlaşıyor.

MÜLTECİ MESELESİNDE ULUSLARARASI TOPLUMU UYARIYORUZ

İdlib’de Soçi Muhtırası’nın açık ihlali anlamında gelen saldırılar yoğunlaştı. Rejim’in sivilleri hedef almasından kaygı duyuyoruz. Ayrıca orada tekrardan mülteci akını geliyor. Türkiye bölye bir yükü taşıyamaz.

Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi Avrupa’nın meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz.. Uluslararası toplumu uyarıyoruz. Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak.

Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz.