CHP'li Gürsel Tekin'den 'acil erken seçim' çağrısı: AKP milletin karşısına çıkacak halde değil

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, erken seçim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'li Gürsel Tekin'den 'acil erken seçim' çağrısı:  AKP milletin karşısına çıkacak halde değil

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, acilen erken seçim yapılması gerektiğini ”Fırtına patladı. Kaptan ne yapacağını bilmiyor. Türkiye kayalıklara sürükleniyor. Bu gidişatı tersine çevirmenin yolu sandıktan geçiyor. Acilen erken seçim yapılması gerekiyor.” sözleriyle ifade etti.

CHP’li Gürsel Tekin Sözcü’den Başak Kaya‘nın sorularını yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP’deki istifalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tekin, ”Öncelikli hayırlı olsun diyorum. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Herkes de siyasi parti kurma hakkına sahiptir. İstifasını açıklarken Sayın Ahmet Davutoğlu diyor ki: ‘AKP, Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretme kapasitesini kaybetmiştir.’ Bunu diyen herhangi bir kişi değil. Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı yapmış bir isim. Tamamen doğru bir tespit. Bugün AKP bitik bir partidir. AKP sorunlarının çözümünün adresi değil, bizzat çözümün önündeki engeldir. Herkesin şunu çok iyi anlaması lazım. AKP dönemi bitti. Yeni dönemin nasıl kurulacağını konuşmaya geç bile kaldık.” ifadelerinde bulundu.

‘AKP MİLLETİN KARŞISINA ÇIKABİLECEK HALDE DEĞİL’

Tekin, ‘AKP dönemi bitti derken neyi kast ediyorsunuz?’ sorusuna ise ”Çok açık. AKP’nin bugünden sonra hiçbir seçimi kazanma şansı yok. İdeolojisi olmayan, hiçbir siyasi hareketi veya düşünceyi temsil etmeyen, hiçbir sosyal sınıfı temsil imkanı kalmamış bir yapı var karşımızda. Bugün millet aç. Türkiye nefes alamıyor. AKP milletin karşısına çıkabilecek halde değil.” diyerek yanıt verdi.

‘ACİLEN ERKEN SEÇİM YAPILMALI’

Erken seçim gündemine dair düşüncelerini de dile getiren Tekin şu sözlere yer verdi:

”Her gün telefonum çalıyor, vatandaş perişan durumda. Konut sektörü batıyor. İnşaat batıyor. Perakende ekside. Reel sektör maliyet dengelemek için işçi çıkartıyor. İşsizlik sürekli artıyor. Türkiye’nin çıkışa ihtiyacı var. Nasıl çözülecek bu sorunlar? AKP’nin çözecek hali mi var? Pelikanlar, damatlar, yandaşlar zaten nefessiz kalmış durumda. Peki bu sorunlar kendi kendilerine mi çözülecek? Millet çözecek. Millet sorunları nasıl çözer? Çözüm sandıktır. Başka çözüm yoktur. Sandık milletin önüne konur. Millet gider, orada tüm sorunları halleder. Kendisine yakışan bir hükümet seçer, o hükümet de kolları sıvar işe başlar. Fırtına patladı. Kaptan ne yapacağını bilmiyor. Türkiye kayalıklara sürükleniyor. Bu gidişatı tersine çevirmenin yolu sandıktan geçiyor. Acilen erken seçim yapılması gerekiyor.”