Dışişleri'nden Pompeo'ya 'Kürtler' yanıtı: Endişe verici bir bilgi eksikliği...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun "Suriye’de Türklerin Kürtleri katletmemesini güvenceye almanın ABD'nin misyonu olduğu" yönündeki sözlerine yanıt verdi.

Dışişleri'nden Pompeo'ya 'Kürtler' yanıtı: Endişe verici bir bilgi eksikliği...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Suriye’de Türklerin Kürtleri katletmemesini güvenceye almanın ABD’nin misyonu olduğu” yönündeki sözlerine yanıt verdi.

“ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun dün (3 Ocak) bir internet haber sitesine verdiği mülakatta Suriye bağlamında ülkemiz hakkında sarfettiği ifadeleri gerek üslup gerek içerik bakımından reddediyoruz” denilen açıklamada, “Bakan Pompeo’nun PYD/YPG terör örgütünü Kürtlerle özdeşleştirmesi, eğer kasıtlı değilse, endişe verici bir bilgi eksikliğini göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şu ifadelerle devam etti:

Türkiye, Suriye’nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne kasteden ve kendi milli güvenliğine karşı varoluşsal bir tehdit oluşturan PKK/PYD/YPG ile DEAŞ terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlıkla sürdürecektir. Kürtler dahil tüm Suriye halkını kucaklayan ülkemizin bir terör örgütüyle mücadelesinin Suriye’deki belirli bir topluluğun hedef alındığı şeklinde çarpıtılarak takdim edilmesi asla kabul edilemez.Bu terör örgütünün DEAŞ ile mücadelede ortak olarak görülmesini de şiddetle kınıyoruz.

“Türkiye, gerek terörle mücadelesinde, gerek Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalarında Suriyeli Kürtlerin haklarının korunmasını gözetmeyi sürdürecektir. PYD/YPG mezaliminden kaçan yüzbinlerce Suriyeli Kürde halen Türkiye’nin evsahipliği yaptığı ve bu kişilerin PYD/YPG baskısı nedeniyle kendi topraklarına dönemedikleri de hatırda tutulmalıdır.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Suriye’de Türklerin Kürtleri katletmemesini güvenceye almanın ABD’nin misyonu olduğunu” söylemişti.