Kanal D'den 'Türk bayraklı bonbon şekeri heykeli' için açıklama

Kanal D, dün akşam yayımlanan Seçim Özel programında "saygısızlık" eleştirisi yapıldığıı belirtilen, dekor olarak kullanılan bayrakla ilgili açıklamada bulundu.

Kanal D'den 'Türk bayraklı bonbon şekeri heykeli' için açıklama

Kanal D, dün akşam yayınlanan Seçim Özel programında dekor olarak kullanılan şeker şeklindeki Türk bayrağı için açıklama yaptı.

Açıklamada, sözkonusu eserin Fransız sanatçı Laurence Jenkell tarafından başta G20 Zirvesi olmak üzere bir çok farklı ülke bayrağıyla yapılmış haliyle pek çok alanda sergilendiği belirtilirken “Kanal D markası başta olmak üzere bu eser üzerinden Demirören Medya Grubu’na yapılan haksız ve çirkin iddiaları kınıyoruz.” denildi.

Kanal D açıklaması şöyle:

“Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Kanal D’de ‘Seçim Özel’ programına katıldığı yayınla ilgili bazı çevrelerce asılsız iddialar ortaya atılmıştır. Yayın sırasında arka planda yer alan Fransız sanatçı Laurence Jenkell’in şeker şeklinde üzerinde Türk bayrağı bulunan sanat eseriyle bayrağımıza saygısızlık yapıldığı iddia edilmiştir.

Haksız bir tartışmaya konu edilmeye çalışılan eser sanatçının şeker paketlerini ülke bayraklarından oluşturduğu serisindendir. Sanatçının ülke bayraklı eserleri G20 Zirvesi başta olmak üzere pek çok alanda sergilenmiştir. Sanatçı Jenkell’in Türk bayraklı bonbon şekeri heykeli ise geçtiğimiz mayıs ayından bu yana Demirören Medya Center’da sergilenmektedir.

Kanal D markası başta olmak üzere bu eser üzerinden Demirören Medya Grubu’na yapılan haksız ve çirkin iddiaları kınıyoruz. Medya grubumuz dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de rengini şehitlerimizin kanından alan Türk bayrağına sahip çıkacak; bayrağımıza saygısızlık yapanların karşısında olacaktır.”