Tekirdağ'da tonlarca kimyasal atığı doğaya bırakıp kaçtılar

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, çuvallara konulmuş 20 ton kimyasal atık çevreye bırakıldı.

Tekirdağ'da tonlarca kimyasal atığı doğaya bırakıp kaçtılar

Tekirdağ’ın Çerkezköy’ün ilçesinde, İstanbul eski yolu üzerindeki Kuşbahçe mevkiine çuvallara konulmuş atıkların çevreye kökü yaydığını görenler durumu yetkililere bildirdi. Yaklaşık 20 ton olduğu belirtilen 29 çuvalın içinde kimyasal atık olduğu iddia edilen toz atıklar olduğu görüldü.

Atığın çevresine güvenlik şeridi çekilirken, atıkları bırakıp araçla kaçanların bulunması için bölgedeki güvenlik kameraları incelenmeye alındı.

Atıkların bir kamyon tarafından bırakıldığı ihtimali üzerinde duran ekipler, bölgedeki tüm güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Atıklardan numuneler alınırken olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Olayla ilgili açıklama yapan Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün atıklardan aldığı numunelerin incelendiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “İlçe Jandarma Komutanlığı ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri ile birlikte atıkların bulunduğu yerde gerekli incelemeler yapıldı. Atıkların çevreye zararlı olup olmadığı hususunda ekipler gerekli numuneleri aldılar. Jandarma ekiplerimiz de bölgeye çuvallar içinde atılan kimyasalı boşaltan kamyonu bulmak için tüm kamera kayıtlarını incelemeye aldı.”