13 Aralık 1980: Erdal Eren yaşı büyütülerek idam edildi...

Erdal Eren, 12 Mart 1980’de idama mahkum edildi. Delil yetersizliğine rağmen suçlu bulundu ve istenilen kemik yaşı raporunu da reddeden mahkemece Erdal Eren, 12 Eylül Darbesi’nden sonra 13 Aralık 1980’de idam edildi.

13 Aralık 1980: Erdal Eren yaşı büyütülerek idam edildi...

Erdal Eren, yoldaşı Sinan Suner’in öldürülmesini protesto ettiği olaylarda bir askeri öldürdüğü iddiasıyla suçlandı ve yaşı büyütülerek idam edildi…

Erdal Eren, 25 Eylül 1964’te Giresun Şebinkarahisar’da doğdu. 12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve asılarak idam edildiğinde Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiydi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Partili Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü.

Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi Erdal Eren, ODTÜ’lü yoldaşı Sinan Suner’in MHP’li bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından öldürülmesinden sonra yapılan protestolara katıldı ve burada çıkan olaylarda gözaltına alındı. Olay esnasında asker Zekeriya Önge’yi vurduğu suçuyla tutuklanıp Mamak Cezaevine gönderildi.

Eren, 12 Mart 1980’de idama mahkum edildi. Delil yetersizliğine rağmen suçlu bulundu ve istenilen kemik yaşı raporunu da reddeden mahkemece Erdal Eren, 12 Eylül Darbesi’nden sonra 13 Aralık 1980’de idam edildi.

Avukatı Nihat Toktay, bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Son Celse’ adlı programın ‘Erdal Eren Dosyası’ bölümüne; Askeri Yargıtay 3. Dairesi Üyesi ve emekli hakim Ahmet Turan’ın katıldığını ve burada; kararı bir kez esastan, bir kez de usulden bozduğunu, idam kararının adli hata olduğunu itiraf ettiğini ve “Dosyada Erdal Eren’in eri öldürdüğüne dair yeterli delil yoktu. Benim vicdani kanaatim bu delillerle idam kararı verilemeyeceğiydi. Ve arkadaşlarımı bu yönde ikna ederek kararı bozduk. Ancak başsavcılık itiraz etti, ikinci kez bozduk, en sonunda daireler kurulu idam kararını onadı.’’ dediğini aktarır.