'Çılgın proje' denilerek 750 milyon dolara yaptırılan Ankapark'a son ihtarname

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gökçek döneminde 750 milyon dolara yaptırılan ve kullanılmayan Ankapark’ın tahliyesi için son ihtarnameyi gönderdi.

'Çılgın proje' denilerek 750 milyon dolara yaptırılan Ankapark'a son ihtarname

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek döneminde 750 milyon dolar maliyetle yaptırılan ancak ilgi çekmeyince atıl durumda kalan Ankapark için harekete geçti. ABB, tesisin işletmesini 2018 yılından beri elinde bulunduran şirkete tesisin tahliyesi için ihtar çekti.

Ankapark’ı devraldıktan sonra yalnızca 7 ay sonra parkı hizmete kapatan şirketin, 30 Nisan 2020 tarihinde ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL’yi ödememesi üzerine harekete geçen ABB, sözleşme feshine gitmeden önce 90 günlük fesih ihtarı çekti. İhtara rağmen ödemeyi yapmayan şirketin ihaleyi aldığında teminat mektuplarının karşılığı olarak yatırdığı 26 milyon 400 bin TL, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce gelir olarak kaydedildi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, fesih ihtarı süresinin geçmesinin ardından ABB, işletmeciye sözleşme gereği parkı 30 gün içerisinde tahliye etmesi yönünde son ihtarnameyi gönderdi. İşletmecinin Ankapark’ı 30 gün içerisinde tahliye etmemesi halinde tahliye işleminin kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği öğrenildi.

ABB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ankapark’ın yeniden değerlendirilmesi için sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaşların fikri alınarak ortak akılla karar verilecek.